Топлото време е предизвикателство не само за сърдечно-съдовата система, но и за емоционалния ни баланс, отключва и паник атаки. С всеки един градус нагоре, се засилва смъртността при тежките психични разстройства с около 2.2%.
Това коментира доц. д-р Стефан Попов, завеждащ клиниката по психиатрия към Университетската болница в Пловдив. Заради екстремните температури, съчетани с промени в атмосферното налягане и влажността, се завишава тревожността у хората, които страдат от афективни разстройства.
Механизмът за това е имунен. Афективните разстройства, както и тежките психични разстройства, се влошават в различните сезони, припомни доц. Попов."Това е така, разбира се, поради въздействието на няколко основни фактора. На първо място, високата температура, но също така и промените в атмосферното налягане и влажността на въздуха, които оказват също въздействие. Особено атмосферното налягане, което повлиява т.нар. барорецептори в организма, които реагират по съответен начин. Това довежда в много случаи освен до тези общо взето соматични състояния, които са добре известни като колапс, но и до изключително завишаване на тревожността. ....А ще стане дума след малко по какви имунни механизми това може да се получи. И затова не само тревожните разстройства, и в частност паническото разстройство, но и много други заболявания, се влошават по време на тези екстремално високи температури."
- Какъв е механизмът? Защо се случва това? Само заради това, че е нагорещен въздухът и не може да се диша буквално, ли?
- Действително това, което е добре известно на науката, високите температури, влажност, атмосферно налягане - неща, които ние добре знаем. Добре знаем също така, че много от психичните разстройства, специално афективните, депресивните манийни епизоди, психозите, в частност шизофренията се влошават в определени сезони. Много често моделът е сезонен и най-добрият пример в това отношение е депресията. В есенно-зимния сезон се повишава броя на депресиите и обратно, - в пролетно- летния сезон имаме състояния, които наричаме мания - превъзбуда, повишено настроение, и разбира се, психотични разстройства с налудности, халюцинации и други симптоми. И всъщност това, което ще си позволя да споделя с вас, слушателите, са публикации буквално горещи, от последните дни, в които отново става дума за тази имуносезонна теория на психичните разстройства. Тук нещата са много интересни, защото нашият организъм реагира на всички тези фактори, наричани атмосферни. И не само, разбира се, и различни причинители - биологически като вирусите със своя имунен отговор на антитела. Типичният пример са т.нар, Т-хелперни клетки или Т-хелперен имунен отговор. Това са две системи - Т-1 и Т-2. Т-2 системата се активира в есенно-зимния сезон и се свързва с понижено настроение, липса на мотивация с промени в настроението. Докато в пролетно-летния сезон тази система бива потисната от една друга, наречена Т-2 система, която пък прави точно обратното. Тя води до повишена подкорова активация, на подкорови центрове. От там вече започва, състояние на възбуда, може да се прояви в мания, може да се прояви и с някаква психоза.
- Цитирам ви - "Всеки един градус нагоре в температурата се свързва с повишение на заболеваемостта от афективни разстройства". Към това не спада ли депресията?
- Спада.... само че ние вече уточнихме, че в пролетно-летния сезон депресията не е господар. В този период, поради редица фактори, включително и този имунен отговор, са други нещата. Там имаме състояние на възбуда, състояния на обостряне, на психози, предимно с възбуда и с халюцинаторна продукция.
Чисто фактологично един градус повече повишава повече от 2 пъти смъртността. Сега някой ще каже: "Ама как така... Ти говориш за психични заболявания?" Ами да, защото когато една психоза, когато едно дори тревожно разстройство, се обостри, то натоварва цялата цялата система на организма, включително всички вътрешни органи. По механизми, които са свързани с невромедиаторните системи, хормонални и така нататък. И затова не е чудно, че ако ти си тревожен кръвното налягане ще стане 200 и тогава може да имаш неблагоприятен изход. Затова говорим за повишена смъртност.
По думите на доц. Попов сега през лятото спешните отделения се пълнят от хора с повишена тревожност и обострени психози, както и клиниките по психично здраве.
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478