Един от най-старите записи с кирилски текст, открит у нас, този, при крепостта в местността Балък дере до ивайловграското село Хухла, предстои „да излезе с целия си блясък“ в последния том, посветен на 50 години от създаването на Националния исторически музей. Това съобщи откривателят на артефакта и ръководител на екипа археолози, който проучва крепостта Ивайло Кънев.
Надписът е изписан върху оловна пластина, датирана към времето на цар Симеон Велики, апотропеен е, т.е. бил е предназначен да предпазва собственика си. Разликата с десетките други подобни, повечето от които открити в Североизточна България е, че в този има изписана молба. Известни са даже и имената на молителите, които се обръщат към Св. Димитър да се застъпи за тях пред Господ. Текстът е канонично издържан, което е друга новост и характеристика на надписа. Изданието ще бъде достъпно и онлайн така че желаещите ще могат да се запознаят с детайли, съобщи Кънев.
„За 23-та година, сбъдна се това, което аз, като археолог, го мечтаех 20 години разкопки на крепостта в местността Балък дере. И общината целево засили средства и безапелационно спечелихме проект към Министерството на културата. Най-вероятно се дължи на това откритие и засиления интерес на колегията към присъствието на българските войски толкова рано през Х-тия век около Одрин. Така че получихме финансиране“, поясни археологът.
През юни са извършени подготвителните работи, а същинските разкопки предстои да започнат през октомври.
„Получихме потвърждението за превода на средства от Министерство на културата и месец октомври вече продължаваме по тази улица, по която работим, за да видим какво ново ще ни предложи като изненада крепостта“, каза ръководителят на екипа. Проучванията ще продължат и след работата на терен, вече в кабинетни условия, поне до месец декември, допусна той.
За крепостта край Хухла до момента не е открита информация в историческите извори. „Ние в момента пишем историята на тази крепост, посредством разкопките. Но базирайки се на това, което до този момент сме получили, както казах, ние още 2010 година попаднахме на улица, която свързва двата входа на крепостта и ние започнахме да се движим по улицата, да видим тя докъде ще ни заведе и какво има на нея. Оказа се, че към тази улица има много сгради с входове. Като стратиграфия вече всичко е ясно“, разказа Кънев.
През римско време крепостта е била много голям култов център. Разцветът е през V и VI век. След това има прекъсване до Х век. Животът се възвръща до управлението на Иван Асен II. Следва Четвъртия кръстоносен поход, превземане на Константинопол. Променя се географията на тази част на континента и на практика тази крепост полека-полека губи своето голямо значение, което е имала с промяната на административните центрове. Не е жертва на османското завладяване, припомни ръководителят на проучвателния екип.
Тази година разкопките се забавят, заради късното гласуване на бюджета и изясняване на параметрите. Има вероятност наесен в работата да се включат студенти от Шуменския университет. Като много сериозен проблем обаче се очертава липсата на хора, които да бъдат ангажирани в разкопките. „Става все по-трудно и все по-трудно, и все по-трудно, и все по-трудно... Не знам какво става, но това е голям проблем, който ще се задълбочава. Особено вие там в Кърджали знаете, граничен район, хората от Ивайловград сутринта лятото си отиват в Гърция, работят си за едни пари, прибират си се вечерта вкъщи. Аз не мога да достигна техните суми като надници и наистина битката е жестока за всеки работник“, сподели тревогата си Кънев.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
- При правилно разпределение на задачите това правителство може да обърне страната към пълните мандати на Народното събрание. - ДПС има вина за Пеевски и нашият лидер се извини за това. Нека и другите партии да си признаят. - Обединение с „Нвото начало“ не може да има, електоратът сам ще се върне при нас...
10 ще са делегатите от Кърджали на Конгреса на БСП, който ще се проведе в края на седмицата - на 15 и 16 февруари. Това каза за Радио Кърджали областният лидер на социалистите Милко Багдасаров. Той коментира и две от решенията взети на последния Пленум на партията - отмяната на прекият избор на председател на партията и на..
„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..
Още една кърджалийка пострада от скитащи кучета. Севгюзар Ходжа, психолог от ДГ "Чайка", е била нападната от глутница бездомни животни по време на своято рутинна вечерна разходка. Инцидентът се е случил на 2ри февруари, когато едно от кучетата я захапва за лявото бедро. Психоложката споделя с нас какво точно се е случило, как е преживяла..
Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта. Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:..
Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..
Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478