Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Ивайловград ще отбележи 110 години от разорението на тракийци

Ивайловград
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

През 2023г. се навършват 110 години от една от най- скръбните човешки трагедии в новата история на България – изтреблението и прогонването на българите в Източна и Беломорска Тракия. Тогава, преди повече от век стотици бежанци от тези места са подложени на нечувани жестокости. През месеците септември и октомври на 1913г. по време на кървавите събития над мирното население са опожарени и унищожени девет села в община Ивайловград, а именно: Камилски дол, Сив кладенец, Покрован, Хухла, Горно Луково, Горноселци, Гугутка, Попско и Драбишна, а населението – 335 мъже, жени, деца и старци, са посечени. Земята кърви, трагедията е огромна! 

С преклонение пред величието на обикновените хора, отдали живота си на род и родината, инициативата „Камбаните на паметта 1913- 2023“ ще се реализира чрез средствата на културата и изкуствата. Проектът е предложен за включване в Културния календар с национален обхват за 2023 г. и за финансова подкрепа от Министерство на културата.

За отбелязване на 110 годишния юбилей, община Ивайловград в партньорство с общински исторически музей- Ивайловград, НЧ „Пробуда 1914“Ивайловград, тракийски клуб „Яни Попов“ и създаденият Граждански инициативен комитет, инициират културна програма от събития с национално - възпоменателен характер. Културните прояви ще се осъществят на ротационен принцип в периода 09-24 септември 2023 г., във всяко едно от деветте села:

9 септември - Село Горноселци - Панихида за упокой, раздаване на курбан, поетичен рецитал. На същата дата в село Камилски дол ще се поднесат венци и цветя в знак на почит къмзагиналите мирни жители, рецитал от стихове на местни поети, изпълнени от ученици.

15 септември в село Покрован ще поднесатвенци и цветя в знак на признателност, панихида за упокой на жертвите.

20 септември 2023 г.- Село Драбишна –Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите местни жители.

Ще бъдат отслужени панихиди в памет на жертвите.

На 22-24 септември в село Хухла е заключителна част на честванията.

Кулминацията на културната програма ще се проведе на връх “Св. Илия” над село Хухла. Мястото, познато като селото на поетите ще се превърне в музикално- поетична сцена на открито. Там, народнопесенната музика, танц и поезия ще се слеят в прослава на Човеколюбието.

На 22 септември в първия ден в реновираното читалище в с. Хухла ще се открие археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже новите артефакти от крепостта Балък дере, край с. Хухла. Следобед в читалището ще се представят и две книги на младия автор Димитър Кондузов и Петя Цонева. Вечерта на връх св. Илия ще се изнесе празничен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще участват и местни самодейци, ще се връчи наградата почетен селянин на мистериите на Хухла- бронзов цървул изработен от скулптура от Емил Пенчев. Вторият ден на 23 септември ще бъде изцяло посветен на 110 години от Разорението на тракийските българи. На лобното място на 42 – ма хухленци, мъченици ще има панихида и ще бъде открита изложба “Тракийска епопея” организирана от научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще има научна конференция на Разорението на тракийските българи. Женски хор „Мистерията на българските гласове” заедно с Quarto квартет ще изнесат своя концерт.

На24 септември ще се проведе екскурзия до съседните села Балък Дере и Лютица, където са вилнеели същите жестокости.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 




По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31