През 2023г. се навършват 110 години от една от най- скръбните човешки трагедии в новата история на България – изтреблението и прогонването на българите в Източна и Беломорска Тракия. Тогава, преди повече от век стотици бежанци от тези места са подложени на нечувани жестокости. През месеците септември и октомври на 1913г. по време на кървавите събития над мирното население са опожарени и унищожени девет села в община Ивайловград, а именно: Камилски дол, Сив кладенец, Покрован, Хухла, Горно Луково, Горноселци, Гугутка, Попско и Драбишна, а населението – 335 мъже, жени, деца и старци, са посечени. Земята кърви, трагедията е огромна!
С преклонение пред величието на обикновените хора, отдали живота си на род и родината, инициативата „Камбаните на паметта 1913- 2023“ ще се реализира чрез средствата на културата и изкуствата. Проектът е предложен за включване в Културния календар с национален обхват за 2023 г. и за финансова подкрепа от Министерство на културата.
За отбелязване на 110 годишния юбилей, община Ивайловград в партньорство с общински исторически музей- Ивайловград, НЧ „Пробуда 1914“Ивайловград, тракийски клуб „Яни Попов“ и създаденият Граждански инициативен комитет, инициират културна програма от събития с национално - възпоменателен характер. Културните прояви ще се осъществят на ротационен принцип в периода 09-24 септември 2023 г., във всяко едно от деветте села:
9 септември - Село Горноселци - Панихида за упокой, раздаване на курбан, поетичен рецитал. На същата дата в село Камилски дол ще се поднесат венци и цветя в знак на почит къмзагиналите мирни жители, рецитал от стихове на местни поети, изпълнени от ученици.
15 септември в село Покрован ще поднесатвенци и цветя в знак на признателност, панихида за упокой на жертвите.
20 септември 2023 г.- Село Драбишна –Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите местни жители.
Ще бъдат отслужени панихиди в памет на жертвите.
На 22-24 септември в село Хухла е заключителна част на честванията.
Кулминацията на културната програма ще се проведе на връх “Св. Илия” над село Хухла. Мястото, познато като селото на поетите ще се превърне в музикално- поетична сцена на открито. Там, народнопесенната музика, танц и поезия ще се слеят в прослава на Човеколюбието.
На 22 септември в първия ден в реновираното читалище в с. Хухла ще се открие археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже новите артефакти от крепостта Балък дере, край с. Хухла. Следобед в читалището ще се представят и две книги на младия автор Димитър Кондузов и Петя Цонева. Вечерта на връх св. Илия ще се изнесе празничен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще участват и местни самодейци, ще се връчи наградата почетен селянин на мистериите на Хухла- бронзов цървул изработен от скулптура от Емил Пенчев. Вторият ден на 23 септември ще бъде изцяло посветен на 110 години от Разорението на тракийските българи. На лобното място на 42 – ма хухленци, мъченици ще има панихида и ще бъде открита изложба “Тракийска епопея” организирана от научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще има научна конференция на Разорението на тракийските българи. Женски хор „Мистерията на българските гласове” заедно с Quarto квартет ще изнесат своя концерт.
На24 септември ще се проведе екскурзия до съседните села Балък Дере и Лютица, където са вилнеели същите жестокости.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..
Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..
Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..
През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..
Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478