Като среща между приятели премина представянето на книгите на професорът полярник Христо Пимпирев и филолога писател проф. Боян Биолчев – "Астрономическият стопаджия" и "Антарктида-Окото на Космоса". Те бяха тук за 110-годишнина на НЧ „Обединение“ по покана на председателя на духовното средище Стоян Анадолиев, озовал се Ледения континент заедно с тях преди 10 години. Христо Пипмирев подчерта, че вече България е излязла в океана, и управлява част от една десета територия на сушата. Припомни си и старите романтични времена и колко време всъщност приятеля му Боян Биолчев е писал книгата си, чието второ издание бе представено.
Боян Биолчев от своя страна обясни, защо се е забавил около десет години с книгата си с това, че истинският писател дълго размишлява, преди да излее себе си на белия лист. Той е имал видения на Южния полюс, които не може да си обясни.
Христо Пимпирев разказа, как в романтичния период от експедициите построяват собственоръчно параклис от нетрайни материали, а след известно време това се оказва една от най-интересните архитектурни обекти на Ледения континент. Параклисът в крайна сметка е подкрепен на държавно ниво, става по-масивен и е единственият, в който иконите са рисувани на място.
Базите на Антарктида са общо 29. Повече любопитни факти, съобщи полярникът.
Журналистът и редактор Иглика Трифонова, която е била на пет експедиции и е съавтор на книгата "Христо Пимпирев-Антарктическия стопаджия" заяви, че говори на Боян Биолчев от 25 години да напише и негова биография, но безуспешно. Той от своя страна каза, че събира още биографични данни.
Последваха въпроси от залата.
Личният лекар д-р Светлана Гаджева попита какво е удивило най-много изследователите, а според Боян Биолчев всичко е впечатляващо на Антарктида.
Аз попитах полярника Христо Пимпирев какво има предвид, като казва, че на Антарктида е новото общество на бъдещето – без пари и граници. Ето отговорът:
По темата работих аз, Радка Петкова.
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478