Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ахавни Кеворкян: Боли ме заради болното човечество


Писателят и председател на Дружеството на писателите в Пловдив д-р Ахавни Кеворкян наскоро представи книгата си 44/220, писана по военно време. Поезията е плач заради 44-те дни от войната в Нагорни Карабах през 2020 година. 

Тогава надежда е имало, но днес тя се стопява казва д-р Кеворкян.

"Боли ме, много ме боли и не само заради моята собствена болка и болката на моя народ. Боли ме заради болното човечество, което населява земята днсе.цялото човечество. Накъдето се обърнем, бомби, кръв и смърт, и нещастни деца. Това е нещо, което не съм мислила, че може да ми се случи във време, в което полетяхме във въздуха, влязохме дълбоко в морето и уж щяхме да живеем по-добре. А иначе в Армения се живее трудно. Сто хиляди арменци от Арцах се преселиха в майка Армения и се опитват да пуснат корени, да започнат нов живот. И както сънародниците ни, които живеят в Армения, така и цялата диаспора прави всички по силите си, да направят живота им по-поносим. Особено имайки предвид, че тези хора от миналата година, средата на декември, бяха в абсолютна блокада - без вода, без ток, без газ. И въобще девет месеца едно бавно умиране. В тъжно време живеем, да.

- Имате ли роднини, близки там?

- Имам много приятели и много близки хора. Кръвни нямам, но кръвта мисля, че не е най-важното. 

- Как са те?

- Никой не е много добре, но моите приятели са с висок дух, организирани, пренастроили живота си по нов начин, за да може да са в помощ и да могат да продължат живота си.

 Силни хора са, продължават напред, но мисля, че това е една рана, която трудно се лекува.

- Може ли всеки от нас да помогне, много са бежанците, сигурно има и много нужди. Как е сега, има ли проблем с хуманитарните помощи.

- Благодаря за въпроса....Всички ние сме безкрайно благодарни на  всеки човек от планетата, който подава ръка. Фондация Аракс в Пловдив, разпознаваема е, в интернет има всичките банкови сметки на тази фондация, това е една от организациите, които в България работят в помощ на Арцах и арменците, които са преселиха. Арменски благотворителен съюз Парекордзаган по същия начин. Преди няколко дни изпрати трима млади човека, които на место помагат с приготвяне и разнасяне на храна. Те са студенти, активни хора, но зарязаха всичко тук, за да бъдат в помощ на братята и сестрите си. Та може да потърсите на фондация Аракс координати и да направите своето дарение, ако имате желание, за което ние, арменците сме благодарни.

Преселените арменци са оставили къщи и имущество и имат само няколко чанти багаж. Зимата вече е започнала в планините, много студено е и е нужно почти всичко. Но най-вече са нужни: "Детски обувки, топли обувки, детски ранички и чанти, детски дрехи, якета, почти всичко".

След интервюто д-р Кеворкян написа във Фейсбука си:

"Малко чудо е нужно за да накараме 100 000 човека да почувстват желание да продължат живота си. Сред тях голяма част са деца, като моите и вашите, които имат нужда от топлина и храна. Недалеч от нас, в суровите хребети на Кавказките планини, арменците се нуждаят от нашата човещина, от чудо, което да им вдъхне нови сили за живот.

В момента фондация Аракс събира средства за закупуване на 983 котлона и 1786 конвекторни печки. Гората бг вече е дарила 200 котлона и 200 печки. Дарете котлон за цената на 1 кг кашкавал, призовават от фондацията.

IBAN: BG98RZBB91551008529230
BIC: RZBBBGSF
Фондация Аракс
Основание: "Помощ за Арцах"

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15