Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заведения не отказват безплатно чешмяна вода, но никой не я търси

| Интервю
2
Кадир Мустафов
Снимка: Личен архив

Въпреки европейските директиви, желаещи да пият чаша чешмяна вода в заведение няма. Това сочат наблюденията на клиенти и на ресторантьори.

През 2018 г. Европарламентът излезе с план за насърчаване употребата на питейна чешмяна вода. В много европейски страни, включително наши съседи, е традиция кафето да се поднася с чаша живителна течност, наточена направо от чешмата. У нас обаче, въпреки доброто качество на питейната вода, което позволява консумацията ѝ директно от чешмата, това не е така.

Ситуацията в Кърджали не се различава. Има клиенти, които си поръчват този невключен в менюто асортимент, но те не са много, по традиция са по-възрастните хора, които имат по-ниски доходи, предимно пенсионерите, забелязал е Кадир Мустафов, председател на регионалната структура на Българската асоциация на заведенията. „Никога не сме отказвали, никога не сме връщали клиента за такава поръчка“, каза той и се зарече, че въпреки поскъпването на водата от началото на тази година, питието, напълнено от чешмата, ще продължи да е безплатно.

Мустафов изрази надежда, че качеството на кърджалийската вода ще се подобрят още с изграждането на Водния цикъл и с ремонта на пречиствателните съоръжения. Ресторантьорите предлагат само бутилирана вода, защото такова е търсенето от клиентите. Това не е само мода, а „може би хората отвикнаха да пият чешмяна вода, защото в известен период от време качеството на питейната вода беше се влошило поради различни инфраструктурни проекти, които не бяха реализирани през годините“, коментира той. За да избягват порочни практики, като бутилки, пълни с чешмяна вода, но предлагани за минерална, работят само с големи и утвърдени производители, които предлагат проверена стока.

Браншът в Кърджали е доволен от отминалия месец декември, който след пандемичните години „беше наистина изпълнен с много работа, с много клиенти“. От 1 януари се увеличават разходите, включително и заради по-големите осигуровки за персонала, но въпреки това собствениците на заведения са доволни. Забелязва се също ново завръщане на служителите в сферата след отлива по време на пандемията от ковид.

Целият разговор е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08