Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Кърджали започва работа с 350 деца в риск и техните семейства

350 деца в риск от нула до 20 години ще бъдат обхванати в новия социален проект „Бъдеще за децата на община Кърджали“. Той е първият на територията на общината, който предвижда дейности за деца до 3 години, както и патронажна грижа в семейства в неравностойно положение. Целта му е превенция на риска от изоставяне, подобряване на качеството на живот, подкрепа за социална интеграция, каза при представянето му ръководителят Нермин Мехмед. Проектът ще се изпълнява до ноември 2025 г. Стойността му е близо 306 хиляди лева.

"Това са деца, които са в рискова ситуация по отношение на място на отглеждане, както и отглеждани от родители, които нямат достатъчна информация, за да могат да полагат правилна грижа за своите деца. С техните семейства ще работим в няколко посоки, едната е във връзка със здравна профилактика и превенция и информираност за здравното обслужване на гражданите и достъпа до здравни грижи. Правенето на имунизация на децата съгласно националния календар, влиза там например. Ще информираме родителите за начините на полагане на грижа, по какъв начин да проследяват развитието на децата и как да ги включват в образователната система, за да може да няма необхванати и необразовани деца. Защото знаем, че това е реда, по който те могат по-лесно да бъдат интегрирани в обществото", коментира Нермин Мехмед за Радио Кърджали.

Ще се работи и по програми, свързани с превенция в най-уязвимите маргинализирани общности, в това число превенция на ранни бракове, раждания, семейно планиране и подготовка за включване в образователната система. Както и за повишаване на здравната култура по отношение на превенция на болестите при самите деца.

"Голямата ни цел е да предоставим комплекс от социални и интегрирани здравно социални услуги, включително в домашна среда, както и други видове консултативна подкрепа за лицата, които са с риск в изоставане на детето им или за намаляване на негативните тенденции, които са свързани с детската бедност.  Както и да подобрим качеството на техния живот, ще осигурим подкрепа на деца и семейства в неравностойно положение, насърчаване  на тяхното социално включване чрез предоставяне на дейности за подобряване на достъпа им до интегрирани услуги. Равни възможности за включване - ще осигурим подходяща социална закрила за представителите на маргинализираните общности, като целта основно е повишаване на качеството на живот на децата и семействата в неравностойно положение", обясни Нермин Мехмед.

 С реализирането на този проект ние ще разширим и обхвата на предоставените услуги от община Кърджали, защото ние досега не сме работили във връзка със ранна интервенция и превенция на деца, които са свързани с тяхното развитие.

Проектът е насочен към районите, в които живее компактно население от уязвимите групи - квартал Боровец, Вишеград, Перперек и Кьосево. Ще бъдат обхванати и други населени места от общината при идентифициране на потребности.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Вълната от младежка енергия на протестите дава надежда за промяна

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..

публикувано на 26.03.25 в 15:39
Язовир

Сниман в Кърджали филм разказва защо България плаща на Гърция репарации с вода от река Арда

Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..

публикувано на 26.03.25 в 14:11

Промяната на времето влияе на депресивните състояния и сърдечно-съдовите заболявания

Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..

публикувано на 24.03.25 в 21:25
Нихал Йозерган

Приемането на Турция в ЕС – опровержение на тезата за сблъсъка на цивилизациите?

Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..

публикувано на 21.03.25 в 16:54
Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция.

Христо Копано: В българските черкви в Истанбул езикът на служение е български

Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..

публикувано на 21.03.25 в 16:42