Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гюрсес Ахмед: Мечтая парк "Простор" да стане градина, в която всеки да може да откъсне плод

4
Гюрсес Ахмед показва нагледно как се ашладисва
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Да се завърнем към корените си, а паркът да стане овощна градина, в която всеки да може да си откъсне плод и да хапне. Това е мечтата на Гюрсес Ахмед. Той показа нагледно на любознателните кърджалийци как да облагородяват дръвчета. От година и половина мъжът работи към общинското предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране" и ашладисването заема голяма част от делника му. Държи да каже, че е благодарен за тази възможност на директора Шенай Мехмедали, заместника й Костадин Костов, кмета на Кърджали Ерол Мюмюн и заместника му Тунджай Шукрю.

Гюрсес Ахмед е започнал да ашладисва, когато е бил едва на 7 годинки. Не знае и не брои колко дръвчета са минали през ръцете му, но използва всеки миг свободно време, за да облагородява. 

"От едно дърво, което си присадил, вземеш ли плод да ядеш - това е най-голямото богатство. От нищо да направиш нещо", казва той. Облагородяването му идва отвътре и го приема като мисия на живота си: "Това ми е оставено от нашите прадеди и аз затова искам, което се е забравила, да се върне пак."

За година е ашладисал в парка близо 400 дръвчета, но голяма част от тях са очупени от хората и не са оцелели. Сред експериментите му: "На дъб съм правил кестен, ядлив кестен. Догодина ще ражда." 

А пред общината има засадено от него цвете с шест различни цвята.

"Мечтата ми е някой ден този парк да стане плодна градина. Който идва, да си откъсне и да яде. Да дойдат майки с дечица и вместо да купят от магазина, да откъснат плод от дървото да хапнат", казва Гюрсес и уточнява, че в парка ще има всичко - от орех до дрян, както и много акации, рози, шипки, лавандула.

Мечтае и друго - хората да пазят и да не чупят.

Подложка, присадник, калем, кози крак, разцеп, копулация, семеначета, летораст. Всички тези непознати за повечето съвременни хора думички не само чуха, но и нагледно видяха какво представляват малцината дошли на открития урок по ашладисване в парк Простор в съботния ден. Хората видяха различните методи на присаждане на културни видове върху т.нар. дивачки. 


Събитието се прави за първи път. То бе организирано от Община Кърджали в лицето на нейното предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране", което стопанисва парка, и Професионалната гимназия по селско и горско стопанство. За смисъла на ашладисването разказа агрономът Марин Топалов, преподавател в училището:

"Дивите плодни дръвчета прокарват от семе. Плододават много слабо и дървото - за да използваме неговата сила и здравата му коренова система, която е устойчива на болести, - затова е хубаво да се присади културна част. Хората отглеждаме растенията, за да имаме продукция и да се изхранваме", каза Марин Топалов. Той припомни, че всичко може да се облагороди. Важно е обаче да се знаят основните принципи и да не се смесват костилкови със семкови видове.

Част от инициативата е Професионалната гимназия по селско и горско стопанство. Осмокласници от училището не само гледаха, но и участваха с интерес в ашладисването на някои от дръвчетата в събота. Директорът Мустафа Шевкет каза, че имат договорка с общинското предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране" учениците да карат практиките си в парка. И съобщи новината, че с фирмата е договорено от догодина гимназията да има дуално обучение. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15