Да се завърнем към корените си, а паркът да стане овощна градина, в която всеки да може да си откъсне плод и да хапне. Това е мечтата на Гюрсес Ахмед. Той показа нагледно на любознателните кърджалийци как да облагородяват дръвчета. От година и половина мъжът работи към общинското предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране" и ашладисването заема голяма част от делника му. Държи да каже, че е благодарен за тази възможност на директора Шенай Мехмедали, заместника й Костадин Костов, кмета на Кърджали Ерол Мюмюн и заместника му Тунджай Шукрю.
Гюрсес Ахмед е започнал да ашладисва, когато е бил едва на 7 годинки. Не знае и не брои колко дръвчета са минали през ръцете му, но използва всеки миг свободно време, за да облагородява.
"От едно дърво, което си присадил, вземеш ли плод да ядеш - това е най-голямото богатство. От нищо да направиш нещо", казва той. Облагородяването му идва отвътре и го приема като мисия на живота си: "Това ми е оставено от нашите прадеди и аз затова искам, което се е забравила, да се върне пак."
За година е ашладисал в парка близо 400 дръвчета, но голяма част от тях са очупени от хората и не са оцелели. Сред експериментите му: "На дъб съм правил кестен, ядлив кестен. Догодина ще ражда."
А пред общината има засадено от него цвете с шест различни цвята.
"Мечтата ми е някой ден този парк да стане плодна градина. Който идва, да си откъсне и да яде. Да дойдат майки с дечица и вместо да купят от магазина, да откъснат плод от дървото да хапнат", казва Гюрсес и уточнява, че в парка ще има всичко - от орех до дрян, както и много акации, рози, шипки, лавандула.
Мечтае и друго - хората да пазят и да не чупят.
Подложка, присадник, калем, кози крак, разцеп, копулация, семеначета, летораст. Всички тези непознати за повечето съвременни хора думички не само чуха, но и нагледно видяха какво представляват малцината дошли на открития урок по ашладисване в парк Простор в съботния ден. Хората видяха различните методи на присаждане на културни видове върху т.нар. дивачки.
Събитието се прави за първи път. То бе организирано от Община Кърджали в лицето на нейното предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране", което стопанисва парка, и Професионалната гимназия по селско и горско стопанство. За смисъла на ашладисването разказа агрономът Марин Топалов, преподавател в училището:
"Дивите плодни дръвчета прокарват от семе. Плододават много слабо и дървото - за да използваме неговата сила и здравата му коренова система, която е устойчива на болести, - затова е хубаво да се присади културна част. Хората отглеждаме растенията, за да имаме продукция и да се изхранваме", каза Марин Топалов. Той припомни, че всичко може да се облагороди. Важно е обаче да се знаят основните принципи и да не се смесват костилкови със семкови видове.
Част от инициативата е Професионалната гимназия по селско и горско стопанство. Осмокласници от училището не само гледаха, но и участваха с интерес в ашладисването на някои от дръвчетата в събота. Директорът Мустафа Шевкет каза, че имат договорка с общинското предприятие "Паркинги, гаражи и зони за паркиране" учениците да карат практиките си в парка. И съобщи новината, че с фирмата е договорено от догодина гимназията да има дуално обучение.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478