Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на април събират активно електронни и електрически отпадъци в община Смолян

| Интервю
Снимката е илюстративна - излезли от употреба електроуреди
Снимка: Pixabay

До края на месец април в община Смолян продължава активната кампания за приемане на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, съобщи главният еколог инж. Хамди Моллов. „Община Смолян организира събирането на опасни отпадъци за поредна година. Това са уреди, електрическо и електронно оборудване, батерии, акумулатори, живачни лампи“, поясни специалистът. Началото е поставено през 2022 г. Тогава са събрани около 9,5 тона електрическо и електронно оборудване, батерии – 255 кг и лампи - около 8 кг. Данните за 2023 г. сочат, че предадената техника е 2,3 тона, а количеството на батериите скача до 547 кг. Анализът сочи, че първата година е била по-силна в събирането на оборудването, тъй като тогава хората масирано са се освободили от натрупаните по мазета и тавани стари печки, телевизори и всякакви електроуреди.

Всяка година кампанията започва с пролетното почистване. Този път стартът е даден малко по-рано – около 12 март, с информационни кампании и други активности. Раздадени са 150 компостера на желаещи от общината. „Цялостната идея от това събиране на различните потоци отпадъци е да намалим депонирането на регионалното депо“, поясни инж. Моллов.

Пункт е обособен в общинската администрация в Смолян. Има определена площадка, където хората 24х7 могат, когато им е удобно, да донесат отпадъците си. Пунктове има и във всички кметства на територията на цялата община, уточни главният еколог.

Дейността се осъществява съвместно с лицензирани организации по оползотворяване на отпадъци от електрическо и електронно оборудване, както и отпадъци от батерии и акумулатори.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52