Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Тополовград става на 130 години

5
Трифон Ламбов
Снимка: Галина Стефанова

Сто и тридесет години ще честват в Тополовград от създаването на читалището си „Св. Св. Кирил и Методий 1894“ през месец май.

Годината е избрана неслучайно. „Първите източници за читалището в Тополовград ги черпим от една публикация в сливенски вестник от 1894 г., в която се казва, че в Каваклий, старото име на Тополовград, има богато уредена библиотека, редовно се играят вечеринки“. Така започна разказа си за предстоящия празник Трифон Ламбов,  председател на читалището, който е отдал поне шест десетилетия от живота си на самодейците и на читалищната дейност. Началото е поставено от интелигенцията на града, която събрала 36 книги и създала първата библиотека. След това се развила и театралната дейност. Интересен факт от историята на просветната институция е конкуренцията във времето между съставите, които представяли културата на различните бежански групи, от които е било съставено населението на града, посочи Ламбов. Знае се, че председател през 1904 г. е бил Марин Карпаров, представител на пловдивски род. За съжаление, днес наследниците му са в чужбина.

В читалището работят 12 състава с около 200 участници – деца и възрастни. Сградата е ремонтирана, разполага с удобни и уютни помещения за работа на самодейците. Фоайето към голямата зала е превърнато в своеобразна летописна книга. Десетки снимки, подредени на стена, обозначена със звучните български слова „Читалищна светлопис“, са запечатали моменти от дългогодишната слава на творците.  Специално място е отредено и на големия български актьор, с местни корени, който е и патрон на театралния фестивал – Велко Кънев.

Културният календар през целия месец май е съобразен със 130-годишнината. Стартът поставя представление на театралната трупа. Програмата продължава на 9 май, когато, освен „поднасянето на венци пред паметника, ще има вечер на песенното изкуство“, разказа председателят. На 11 май е фолклорният фестивал „Сакарско хоро се вие“, а вечерта е заключителният етап на конкурс на поетите. Програмата предвижда изложби, литературни четения и други събития. На 21 май в големия салон е премиерата на филм, посветен на всички дейности, които се развиват в читалището. „Заключителното, голямото мероприятие, ще бъде на 23-ти, с министър, предполагам, или заместник-министър на културата, на Съюза на читалищата, на Агенцията за българите от чужбина, на Съюза на артистите, тези, които подкрепят и фестивала (Фестивал на любителските комедийни театри „Пантомима и сатира“, б.р.)“, допълни Трифон Ламбов.

За тазгодишното, 27-мо издание на театралния фестивал, се очаква участие на български любителски театри от Торонто - Канада, Болград - Украйна, Тараклия - Молдова, Цариброд - Сърбия и Перуджа - Италия. Традиционно, в рамките на седмица, на сцената в Тополовград се очаква да се изявят 19 театрални трупи от цялата страна и чужбина, селектирани при сериозна конкуренция помежду си от специална комисия.

Сред сериозните проблеми в читалищната дейност Ламбов посочи хроничния недостиг на средства. „Недостигът е сериозен. Не може читалище с десет-дванадесет състава, с изключителен продукт, качествен, с 13 000 лв. за цялата година. Кого и къде да заведеш по-напред? Вчера приемахме на събранието бюджета, толкова останаха за дейност. За съжаление, това е най-голямата ни болка“, не скри емоции председателят. Той апелира средствата, които се дават от държавния бюджет за дейност на читалищата, да бъдат съобразени с активността и качеството на готовия продукт, който създават, а „не на калпак“.

Общината помага, но за съжаление и тя е много бедна. Винаги са стояли зад нас и когато могат помагат“, категоричен беше Ламбов. Той изрази благодарност към кмета на общината Божин Божинов, без чиято подкрепа работата на читалището би била още по-трудна.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.  


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36