Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Великден е онзи ден, който осмисля живота не само тук, но и след смъртта, каза художникът Хари Атанасов

4
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща - "Сладки сънища" - акрил върху платно


Малък празник на изкуството създадоха художниците на Кърджали вчера. Върху светлината на Възкресение и победата над смъртта акцентира Великденската изложба, представена вчера в Керимовата къща. Представени са 37 платна на 18 художници, сред които и дебютантът Ивайло Атанасов с картината "Сладки сънища" - живопис, акрилна техника върху платно. Тя бе посрещната радушно от посетители и колеги, които оцениха високо реалистичния стил, наситените цветове и детайлите в творбата

Художникът и галеристът Пенка Атанасова откри изложбата, като подчерта, че художниците, които представят, са утвърдени, а сега за пръв път заедно с тях се представя и Ивайло Атанасов. Ние предаваме щафетата по този начин, на младите хора. Освен, че дебютантът е възпитаник на СУ "Владимир Димитров-Майстора", редица са художниците от Дружеството, завършили училището - Мая Мечева, Христо Габеров, Есин Салим и Десислава Емилиянова. Надявам се повече възпитаници на училището да идват и да поемат щафетата, каза Атанасова.
Ивайло Атанасов преди години представи своя изложба с художествена фотография, допълни Пенка Атанасова. 

Зам.-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова даде висока оценка за експозицията: "отново успявате да ни изненадате. Творбите са богати и красиви". Тя пожела успех на дебютанта и също подчерта, че е възпитаник на училището по изкуства в Кърджали и "това е повод да се гордеем, че имаме такава школа".
Веселина Тихомирова пожела Великден да бъде споделен и светъл празник за всички.

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни
творби от утвърдени имена, класици, както и нови дарования. Искам да пожелая много успех на изложбата и много закупени картини"
Никола Чанев пожела успех на изложбата и светли великденски празници, изпълнени с мир и любов.
Прави чест на кърджалийските художници всяка година да почитаме Великден в традиционна изложба, каза художникът Хари Атанасов и обясни как самият той е станал вярващ, докато изучава изобразително изкуство и осмисля Библията: "Вярвам, че донасяме от нашата вътрешна радост и настроение, което предусещане за празника го показваме и в творбите, в картините. Аз си спомням покрай този празник как преди много години повярвах в Исус Христос. ....бях атеист, обаче като студент във Великотърновския университет по история на изкуството изучавахме старите майстори. По онова време техните картини бяха със съдържание, което е библейско. И се чудих много. Има ли някъде материал, откъдето да разбера какво всъщност изобразяват тези картини? Защото изучаваме плащаниците, изучаваме дрехите, композицията, обаче нямахме описание на историята и тогава намерих една много стара книгаЗнаете коя е тя, в една антикварна книжарница и започнах да я изучавам и видях, че всъщност историята с Юда е написана в 2-3 реда само. А художниците са нарисували толкова много неща около тази история. За тайната вечеря да не говоримВеронезе има 7 метра - голяма картина със стотици фигури вътре. Но там е споменато в писанието само в една глава. Но си извадих изводът, че въпреки кратките текстове те са наситени с огромно, дълбоко съдържание и особено за Възкресението на Христос. 
Всичко това ни прави да разсъждаваме много около факта на Възкресението, защото ако то не е реален факт, това променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха. А Библията казва, че Христос е победил смъртта и подарява тази победа на всички нас. Затова ние казваме - "Великден".
Иначе какво му е великото на този ден, ако ние не си спомним за великото събитие, което осмисля живота не само тук, но и след смъртта. В това има голяма надежда и когато рисуваме, когато празнуваме идването на пролетта казваме - "ето и Великден наближава". Добре е да не подминем това и да видим дълбочината на надеждата, която се крие зад тази фраза".
Изложбата продължава до 26 май. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51