Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Имунизацията не предотвратява заболяването, но гарантира по-лекото му протичане

2
д-р Димитър Димов

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика. 
За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава от другите респираторни инфекции. Той си върви с една кашлица, с хрема, възможно повишаване на температурата, заради което е доста трудно да бъде отличен от другите респираторни инфекции. И това е неприятното, защото един пациент, болен от коклюш е заразоносител и докато се постави неговата диагноза, той може да направи доста контакти и да зарази доста хора около себе си", коментира д-р Димов. Изключително важно е деца с хрема, с кашлица да не се допускат в детските колективи - в забавачката или в училище, а да бъдат насочени към лекар, подчерта специалистът. Това ще спомогне да се пресече разпространението на заболяването.
Ако болният е с кашлица повече от две седмици и няма ефект от провеждано симптоматично лечение, тогава задължително трябва да се направи изследване за коклюш, препоръчва лекарят. В по-късната фаза се развива и типичната за заболяването картина на пристъпна кашлица с отделяне на оскъден секрет в края на пристъпа, даже до повръщане, посочи той част от симптоматиката, която трябва да „светне червената лампа“ за задължителна консултация. При съмнения за бактериална инфекция, дори да не е сигурно, че е коклюш, е добре да се направи изследване – кръвна картина, „защото започването и провеждането на антибиотично лечение в катаралния период при коклюша намалява възможността от усложнения и съкращава времето на боледуване, т.е. антибиотичното лечение в първоначалния етап има своя положителен ефект“, коментира д-р Димов.
По отношение ускоряването на предстояща след около година реимунизация на дете, педиатърът изрази личното си мнение, че не е необходимо. „Никъде не съм срещал препоръки да се избързва с реимунизацията“, допълни още той. Трябва да се знае, че имунизацията срещу коклюш не предотвратява заболяването. Тя може да облекчи протичането на заболяването, а не да предотврати самото заболяване. Така че дори и да си поставите реимунизацията по-рано, това няма да ви предпази от възможността да се разболеете. Не намирам голяма логика в това да се избързва с една година, ако предишните имунизации на детето са направени по календар“, аргументира се д-р Димов. Заболяването е опасно за малките бебета, чиито майки не са боледували и които още не са имунизирани. Затова сега се предприема изтегляне по-рано на ваксинирането с комбинираната ваксина, включително срещу коклюш, защото кърмачетата са най-уязвимата групаТези, които са пропуснали по някаква причина да си поставят ваксината или реимунизацията, да го направят, защото рисковете не са малки“, категоричен беше д-р Димов. Той допълни и че хора, които имат някакви хронични болести не е лошо също да се имунизират, „защото рисковете от една такава инфекция биха били също високи“.
Най-добрата превенция е да се избягват контакти, както и всички добре познати ни вече от ковид пандемията хигиенни превантивни мерки. 
Повече можете да чуете н прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59