Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради много грешки в протоколите броиха повторно бюлетините в 9 секции в Хасково

| Интервю
Добромир Якимов
Снимка: Личен архив

Грешки при нанасянето на данните от секционните избирателни комисии в протоколите се оказаха сред основните проблеми и в тези избори, които бяха произведени в неделя – за представители от България в Европейския парламент и за народни представители в българското Народно събрание.

Заради грешно попълнени протоколи и несъответствие в данните се е наложило повторно отваряне на чувалите и ново преброяване на бюлетините в 9 от секциите в 29-и МИР, Хасково, съобщи председателят на РИК Добромир Якимов.

„Имаше доста грешки в тези протоколи, независимо, че ЦИК реши да се заплаща по 25 лв. допълнително на всеки член на СИК, ако не са допуснати грешки в протоколите, т.е. т.нар. хипотеза на „чист протокол“. При нас бяха рядкост. От 483 секции надали са повече от 50. Имахме и доста случаи, общо 9 секции, в които се наложи да се извърши повторно преброяване, да се свиква цялата секционна комисия, да вземем решение за повторно преброяване и в присъствие на наш упълномощен представител цялата секционна комисия да брои отново, доколкото не се касае за явни технически грешки или грешки в пресмятането, което наложи да се отварят чувалите и да се брои. Чак при повторното преброяване се отчетоха грешките и се установи действителният резултат“, коментира Якимов.

Замените на членове на СИК, които този път са били по-малко в сравнение с предишни избори и са достигнали до около 30-40 на сто, отново са оказали негативно влияние за работата при попълване на данните в протоколите. „Няма изискване за ценз (за членовете на СИК, б.р), трябва да се помисли и в тази посока. Трябва да се помисли и в посока да се разтоварят малко от задълженията, защото законодателят ги товари и ЦИК постоянно с нови, и нови, и нови задължения“, препоръча Якимов. Той посочи част от допълнителните ангажименти на членовете на СИК от последните няколко избора – включването на машините, като опция за гласуване, което генерира попълването на още един протокол, също така въвеждането на видеонаблюдението, за което се изискват повече умения и т.н. „И като стигнем до сложността на протоколите, които в случая също не ги разбраха какво се иска от тях и се достигна до този резултат“, допълни председателят на РИК.

Якимов доразви идея, която е коментирал и преди – за създаване на постоянни изборни комисии. Нещо повече – да има специални преброители, например учители с опит в провеждането на изпити, на матури, които да осъществяват преброяването на гласовете след приключването на изборния ден.

Председателят на РИК разви идея за въвеждане на друг вид машини за гласуване, като посочи плюсовете и минусите. Разкри и особености при съставянето на секционните избирателни комисии и нагласите на членовете, които често пречат на ефективната работа.

Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.




По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02

Габриела Руменова: Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ нямат нито икономическа, нито пазарна логика

Еднодневни протести като „бойкот на супермаркетите“ и намеса на държавата в пазарните отношения и веригите на доставка с въвеждане на таван на цените или надценките нямат нито икономическа, нито пазарна логика да постигнат понижаване на цените и промени в полза на крайните потребители в дългосрочен план, това мнение изрази пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Излъчват „Цар на лозарите“ в Кърджали на 14 февруари

Тази седмица предстои един от най-чаканите и хубави празници през февруари – този на любовта и виното. Вече 30 години от Дома на културата, съвместно с община Кърджали, предлагат богат и разнообразна програма на гражданите и гостите на града за 14 февруари, каза Мариана Ликова, директор на Общинския център за култура и младежки дейности..

публикувано на 11.02.25 в 13:09

Участието на ДПС във властта е разписано в коалиционното споразумение

- При правилно разпределение на задачите това правителство може да обърне страната към пълните мандати на Народното събрание. - ДПС има вина за Пеевски и нашият лидер се извини за това. Нека и другите партии да си признаят. - Обединение с „Новото начало“ не може да има, електоратът сам ще се върне при нас...

публикувано на 10.02.25 в 18:59
Милко Багдасаров

Кърджалийските социалисти изпращат 10 делегати на конгреса на БСП

10 ще са делегатите от Кърджали на Конгреса на БСП, който ще се проведе в края на седмицата - на 15 и 16 февруари. Това каза за Радио Кърджали областният лидер на социалистите Милко Багдасаров. Той коментира и две от решенията взети на последния  Пленум на партията  -  отмяната на прекият избор на председател на партията и на..

публикувано на 10.02.25 в 16:06

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58