Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еленът лопатар и благородният елен поддържат мозаечния пейзаж в Родопите


Обитаваната от благородните елени територия в Източни Родопи се е увеличила близо десет пъти. А ареалът на елените лопатари - около пет пъти благодарение на разселените над 1000 животни от двата вида от фондация "По-диви Родопи". 
Продължаваме напред, ще се стремим да надградим тези постижения с допълнителни бройки животни на стратегически места. Нашата цел е да възстановим популациите на благороден елен и елен лопатар в целия район на Родопите в сътрудничество с местни партньори, казва експертът във фондацията Стефан Аврамов. И още - защо са изчезнали елените в района и как, кои са естествените им врагове, как поддържат екосистемите и започна ли фотосезонът на дивечовъден участък "Студен кладенец". 
Стефан Аврамов, Експерт "Биоразнообразие": "Тези два вида - благородни елени и елен лопатар са ключови за функционирането на екосистемите в района. Те се хранят с листа на храсти и дървета и трева и по този начин поддържат отворения характер на местообитанията в Източните Родопи, които са едни от основните причини за високото биоразнообразие, или казано по-просто, те дават възможност на светлината да достигне до земята, а не да бъде спряна от гората и всичко да обрасне в гора. По този начин създава дом на хиляди видове орхидеи, костенурки и други видове, които имат нужда от светлина.
- Но всъщност как е намалял еленът в района,  вълците ли са причината, каква е причината?
 "Двата вида имат различна история. Еленът лопатар е изчезнал може би преди повече от 2000 години, изтребен от хората като лесна плячка, след което е възстановен през 60-те години в района на Ловно стопанствотуден кладенец". Ние работим с тях в сътрудничество за възстановяването на животните. И благородният елен е изчезнал, може би преди няколкостотин години, след което през 80-те години на миналия век е започнал да се завръща в района, но в първите години след прехода животните са били отново изтребени, така че той е по-прясна жертва на хората.
- Благодарение на усилията Ви благородните елени се увеличили територията си близо 10 пъти. За какъв период? 
"последните 10 години".
- Очаквате ли още да се разширява ареала на този вид?
 "В момента текат два синхронни процеса - от една страна, от запад, тече естествено саморазселване на вида и същевременно, ние разселваме благородни елени в сътрудничество с Ловно стопанство "Студен кладенец" и други ловни сдружения, като целта е да възстановим този вид на територията на целите Източни Родопи през следващите 10-15 години.
- Какъв ще бъде ефектът от това разширение на територията и на броя животни?
"Очакваният ефект е, че природните екосистеми ще функционират по-нормално. Разселените животни ще поддържат мозаечният характер на Източните Родопи, а също така те са и храна за хищници и за трите вида лешояди. Така че те са една много съществена част от екосистемите. 
- Вашата цел каква е, в каква част от Родопите да бъде възстановена тази порода?
"Целите Източни Родопи, двата вида навсякъде, където има подходящи местообитания, да има жизнени популации на благороден елен и елен лопатар. 
- Имахте програма и за заселване на разселване на тарпани. Какво се случва там, до каква степен се размножават, колко са вече увеличили се техния ареал?
"Колегите работят там, но животните са някъде над 100. Обитават районите, където бяха освободени и бавно се увеличават и там виждаме тяхната роля, тъй като испасват пасищата, където живеят много добре и същевременно редовно наблюдаваме коне, които са убити от вълци и след това изядени от лешояди". 
- Кои са естествените врагове на елените? Вълците нападат ли елените?
Благородният елен вълците го нападат само в голяма глутница, и би могло да се каже, макар и леко пресилено, че няма естествени врагове. А еленът лопатар, те за съжаление страдат много от скитащи кучета. 
Той е по-дребен, а приплодът е само няколко десетки килограма, така че една глутница кучета може да се справи съвсем спокойно с него.
- Какво поколение обикновено имат? По колко така малки се раждат от двата вида? Възможно ли е, ако не се разселват, сами да се възпроизведат до необходимата степен или...?
"Раждат по едно малко, обикновено, много рядко по две, принципно и двата вида страдат от бракониерство, което е техният основен враг. Това намалява постепенно и двата вида и ако се саморазселват на територията на Източните Родопи, това като изцяло естествен процес, може да трае и 100 години. С нашите дейности ние го ускоряваме до едно-две десетилетия.
- Как стои въпросът с лова, защото и ловците ловуват елени, там има ли някакво ограничение зададено?
"...в момента работим с пълно сътрудничество с тях. Те съфинансират националното сдружение и местните сдружения като Кърджалии, Крумовград, Момчилград финансират част от разселването и съответно пазят животнитеПринципно имаме договори, в които е записано, че минимум 5 години те няма да ги ловуват, но на някои места животните не са ловувани вече десета година, което е добре за разпространението на този вид".
- Започна ли фотосезонът в Студен кладенец. Идват ли чужденци, или още е рано? 
"той фотосезонът е непрекъснат. През различно време се снимат различни неща. В момента има мърша пред скривалищата и може да се наблюдават и снимат лешояди. Есента и зимата е времето на елените, временно сватбуванията и след това когато се съберат на групи. Пролетта доскоро беше времето на орхидеите, в Източните родопи, сезонът е непрекъснат.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09