Двама млади мъже - Данаил Хаджиев и Аделин Голев, са в основата на седемгодишното изграждане на панорамната вишка - от идеята до последното болтче на металната 19-метрова пирамида. Всъщност височината й е 23 метра до върха на знамето, което се вее от площадката на върха й, уточнява Аделин Голев.
Историята има и предистория. Двамата приятели решават да си останат в родната Могилица, вместо да обикалят чужбина или големите градове. Една от идеите им е да направят опит да възродят селото, да привлекат повече хора и да показват природните красоти на Могилица. Затова през 2017 г. възраждат и Туристическото дружество „Крепостта – Могилица“.
Как стигат до идеята за панорамната вишка, разказва Данаил Хаджиев:
„Това се зароди като идея преди седем години да направим подобна панорамна вишка точно на това място. Първо, защото мястото ни е любимо, второ, защото наистина е стратегическо, въпреки че до момента нямаше никакви посетители, тук не е имало достъп много дълго време. Но решихме по някакъв начин да го облагородим, за да можем да водим хора тук и вече в последствие започнаха да ни идват една по една различни идеи, докато се спрем на този финален вариант за панорамна вишка, която да се извисява над дърветата на връх Лиса гора.“
Данаил казва, че възраждат и името на върха, който доскоро е бил безименен и само малцина възрастни хора от село Бориково знаели, че се казва Лиса гора.
Един от хората, които оставят сърцето си на връх Лиса гора и даряват стотици часове труд, е дядото на Данаил - Димитър Димитров. Той сам е предложил да помага, но не съжалява и за миг, въпреки че признава, че е било доста трудно.
Преди да започнат работата по вишката, двамата с Аделин са в основата и на изграждането на Панорамната площадка „Върхът“, която е на около 250-300 метра под новата атракция и която е изградена по идея на кметовете на Могилица и Арда.
Освен поглед отвисоко, туристите в района могат да посетят и пещера „Надарска“, която е в района на село Могилица. „Това е неблагоустроена пещера, в която се влиза с каски и челници. Тя е малка, но въпреки това е една от най-наситените на пещерни образования. Наистина е много красива“, разказва Данаил Хаджиев.
Той уточнява, че наоколо има още атракции за туристите – гробът на Руфинка от популярната родопска песен, тракийски надпис, интересна църква в село Кремене, разходка с лодка в каньона Горло и разнообразни пешеходни маршрути.
Усилията, които положихме и трудностите, които срещнахме, бяха много големи, обаче супер си заслужаваше, категоричен е и Аделин Голев.
„Повечето хора ни посрещаха с отворени обятия. На практика и местните хора страшно много са ни помогнали, защото ние двамата сме инициатори. Да, обаче, ако нямахме заварчик, нямаше да се справим, ако нямахме друга физическа помощ, когато сме вдигали железата по конструкцията, пак нямаше да се справим с това. Винаги сме виждали подкрепа - имаме си едно ядро в Могилица, Арда, Горна Арда и Смилян от хора, които са откликвали“, връща се назад в спомените си за изминалите седем години Аделин.
Той казва, че имат и много нови идеи, но, но гледат и да поддържат това, с което са се захванали като основни двигатели на туристическото дружество в Могилица. А то не е никак малко – само туристическите маршрути, за които се грижат, са дълги над 70 км.
В деня на откриването на панорамната вишка на Лиса гора и Данаил, и Аделин, и дядо Митко си пожелаха здраве и повече туристи, които да си тръгват омагьосани от гледката от върха.
"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478