"Ако си направите една справка от документи, които са публикувани за бюджета за 2025 година ще видите, че местните данъци, които плащаме всички ние, възлизат от порядъка на 12 милиона лева. А издръжката на цялата общинска администрация, като това включва кметове на кметство, кмет на община и общински съвет, е в рамките на приблизително 16 милиона... Това означава, че цялата администрация, която ние издържаме чрез нашите данъци, - тези пари не стигат и държавата дофинансира с 4 милиона. Ако няма целеви субсидии от страна на държавата, община Кърджали не може да се развива. Не може да свърши нищо полезно. Отдавна казвам, че според мен не само държавната, а и общинската администрация е силно раздута. Огромни разходи от бюджета и от данъците, които всички ние плащаме, отиват за администрация. Това рано или късно трябва да се промени. В противен случай не можем да очакваме страната ни и градът ни да се развиват по начина, по който искаме всички - по европейски стандарти."
Радослав Милев уточни, че една от силните страни на бюджета е усилената ремонтна дейност или както ги нарече "безпрецедентни ремонти за последните 50 години". Но друг важен въпрос, който не намира място в документа за поредна година, е проблемът с бездомните кучета.
"Има пари в бюджета за изграждане на нов приют, а всички знаем, че едно строителство, което е започнало през тази година, няма как да завърши в рамките на следващите две. А ние не можем да продължим да живеем по този начин, положението излиза извън всякакъв контрол. Популацията е огромна, кучетата са навсякъде и инцидентите с ухапани граждани са почти ежедневие. Да не говорим за страха, който се натрупва в хората. Аз говоря непрекъснато с хора, които вечер се притесняват от това да ходят по улиците, защото глутниците кучета ги нападат, най-малкото лаят по тях. Това води до страхова невроза в много от хората, които не желаят да се движат по улиците, когато е тъмно, да не говорим, че се случват често и през деня. А не виждам в този бюджет никакво решение", каза Милев.
Притеснение у него буди и казусът с Младежкия дом. След заявление от страна на кмета в началото на мандата му, че сградата няма да бъде ремонтирана, нито събаряна и изграждана отново, "сега има заделени в бюджета над 6 милиона лева, с които тази сграда ще бъде разрушена, ще бъде изградена наново и след това трябва да назначим в нея служители, на които да плащаме отново от общинския бюджет. За мен това крайно недалновидно, тъй като ние имаме и Дом на културата, имаме и ОДК, които да се занимават с младежите, да организират и да свършат нещо полезно в тази тема", каза Радослав Милев. Според него средства трябва да се влеят за ремонт на двата големи парка - "Горубсо" и "Простор", които са в окаяно състояние - алеите им не са ремонтирани с десетилетия, а "Простор" се е превърнал " крайградска гора".
Необходима е и нова инфраструктура за велосипеди и тротинетки, въпрос особено актуален след забранителната заповед на кмета за превозните средства. В новия бюджет има заложени средства за велоалеи в новия парк, но те са крайно недостатъчни, защото не може велоалеите да са само около водното огледало, смята Милев. "Има една велоалея, която никой не знае, че е такава - по булевард "България" има едни червени плочки от едната страна, които за съжаление пешеходците никога не осъзнават, че е велоалея", припомня Милев.
Самият той, като човек, който се движи всекидневно с електрическа тротинетка, не смята за правилно да се забрани движението им по тротоарите, защото това ги "сваля" на уличното платно, където ще бъдат между автомобилите, а това е опасно за водачите, особено ако са деца.
"Надявам се, ако бъде изпълнен този бюджет, градът ни да заприлича на нормален град, в който гражданите да могат да се възползват изцяло от градските пространства. Надявам се да стане по-чист, по-уреден, а надявам се и тези ремонти, които са започнати по градската инфраструктура, да бъдат завършени качествено", каза още Радослав Милев.
Въпреки надеждата за добър завършек, според него е било много тревожно започването на ремонт на бул. "Беломорски" в сезона на туристическия поток, без да е подготвена и осъществена нова транспортна схема на общината и без да са направени обходи, които да улеснят движението на автомобилния поток в посока за и от Маказа от началото на месец юни.
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..
"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..
"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478