Младият изпълнител на родопски фолклор Антон Гудов представи първия си самостоятелен албум, озаглавен „Родопски корени“. В него са включени девет автентични песни, изпети с уважение към традициите и характерното звучене на Родопите. Албумът е плод на дългогодишна работа, теренни проучвания и вдъхновение, черпено от родовата памет.
„Всъщност трябва да си призная, че изобщо не ми беше лесно да го реализирам. Горе-долу 3–4 години работя по този албум“, разказва Антон. „Вложих доста усилия в подбора на песните, което всъщност е най-важното нещо. Целта ми не беше просто да издам албум, а да представя песни, които са малко познати, които не са били записвани от големите изпълнители.“
В процеса на работа той прави сериозно проучване, като сравнява песните с архивни записи на Христина Лютова, Валя Балканска и Ансамбъл „Филип Кутев“. Някои от подготвените от него песни отпадат, след като се оказва, че вече имат съществуващи записи.
„Прецених, че няма смисъл – идеята на албума е съвсем различна. Исках песните да звучат автентично и непознато за днешната публика.“
В албума има както автентични, така и аранжирани версии. Четири от песните са записани с каба гайда, изпълнена от Иван Балабанов. Останалите са с малък оркестър от народни инструменти: гайда (Костадин Атанасов), гъдулка (Виолета Петкова), кавал (Любомир Желев), тамбура (Петър Миланов) и тъпан (Генадий Рашков).
„Целяхме звучене, максимално близко до старинното – семпло, с уважение към автентичността. В някои песни аранжиментите са мои, включително и изпълнение на свира, който съм измислил сам.“
Любимата песен на Антон от албума е “Стани, моме, ютре рано” – песен от село Барутин в 3/4 размер.
„Тази песен за мен е изключително интересна – широка, залюляна, както казваше Христина Лютова. Тя е моят фаворит.“
Антон споделя, че засега отзивите за албума са положителни, както от публиката, така и от колеги, сред които Емануил Пунев, Ивайло Маджаров и Фидан Меров – все имена, близки до автентичния фолклор.
„Много се радвам, че получавам позитивна обратна връзка, макар че, разбира се, ще трябва още време хората да се запознаят с песните и да ги усетят в дълбочина.“
Въпреки че е роден и израснал в Казанлък, Антон носи в себе си родопски корени.
„Моите баби и дядовци са родопчани, макар че са се изселили доста рано. Аз самият нямам имот там, но коренът си е корен – той винаги те връща назад.“
Той планира представяне на албума на живо наесен, когато летният сезон отмине.
„Ще направим концерт, на който песните ще зазвучат така, както са замислени – живо, истински, по родопски,“ каза на финал Антон Гудов.
Чуйте още в прикачения звуков файл.Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478