На 5 ноември Симфоничният оркестър на БНР с маестро Марк Кадин ще представят творби на Джордж Гершуин, Дариус Мийо и Артуро Маркес. Солист в концерта – Мирослав Петков, първи тромпет на Кралския Концертгебау оркестър (Амстердам).
В изпълнение на Радиосимфониците за първи път в България ще прозвучи „Легенда за Милиано“ - ефектна музикална фреска от Артуро Маркес, най-известният съвременен мексикански композитор, автор на знаменити Дансони, оркестрова и камерна музика с успех изпълнявана в целия свят, носител на престижни награди и звания, сред които са Златен медал на изящните изкуства в Мексико, Медал на Моцарт от Австрийското правителство, Премия на Калифорнийския институт на изкуствата и много други.
Откритие за публиката ще бъде кинематографичната фантазия „Бикът на покрива“ със завладяваща атмосфера на бразилския карнавал. Френският композитор Дариус Мийо написва тази творба за един от бъдещите филми на Чарли Чаплин. В основата ѝ са заложени бразилските танци и португалското фадо. Мийо е очарован от Бразилия, където прекарва няколко години, работейки във Френското посолство. Благодарение на него Париж узнава за самба, а европейската музика се обогатява с нови ритми.
В концерта ще прозвучат два шедьовъра на Джордж Гершуин. Кубинската увертюра е калейдоскоп от музикални впечатления на слънчевата и темпераментна Хавана, където Гершуин пътува на почивка през 1932 г. Рапсодия в синьо - най-известната му творба, създадена почти случайно и в екстремно кратък срок. Тя предизвиква сензация в музикалните кръгове. След премиерата ѝ нейният 25-годишен автор се събужда знаменит. Днес тя се изпълнява с еднакъв успех, и от класически и от джазови музиканти.
На 5 ноември Рапсодия в синьо ще бъде изпълнена в транскрипция за тромпет и оркестър. Солист – блестящият Мирослав Петков, първи тромпет на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, лауреат на редица международни конкурси (Yamaha International Trumpet Contest и ARD Musikwettbewerb, Германия; Jeju International Brass Competition, Южна Корея) и др. Той успешно съчетава интернационална солистична кариера и преподавателска дейност като професор по тромпет в Conservatorium van Amsterdam.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР, на касата в залата и онлайн в мрежата на Ивентим.
Всички, които желаят да посетят концерта е необходимо да имат „Зелен сертификат“ или отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане PCR тест или до 48 часа преди влизане бърз антигенен тест.
Следващият концерт на Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Екхард Вичик ще бъде на 6 юни от 19.00 часа в зала „България“. Ехард Вичик е един от най-разностранните диригенти на своето поколение. Широкият му репертоар от оперни заглавия и симфонични произведения, способността му да се включва в кратки срокове го правят желан гост на..
Създаден през 2022 от ученици по ударни инструменти в НМУ „Любомир Пипков“, детски перкусионен ансамбъл „РИТЪМ“ бързо натрупва голям репертоар с пиеси от български и чуждестранни автори. Изявите на ансамбъла са организирани от Перкусионна работилница „Ритъм“ и са свързани с ежегодния летен курс по ударни инструменти „Ритмоделница“, както и с участието в..
На 12 юни от 19.00 ч. в Първо студио на Българското национално радио Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще постави впечатляващ финал на своя 72-ри творчески сезон. Публиката ще стане свидетел на концерт с премиерни изпълнения, подбрани от най-новия звукозаписен репертоар на Оркестъра – програма, която съчетава дълбоката..
Ентусиазмът на Цветана Иванова - пиано, Венцислав Благоев - тромпет и алтхорн и Анастасия Роуланд - арфа, съживява великолепните Сонати на Лазар Николов за тромпет и пиано, арфа, пиано и корна, десетилетия след техните премиери през 1986, 1997, 1998 година. Истински шедьоври на камерната музика, инкрустирани в исото на "Движения за пиано в..
На 9 май от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си концертна програма, която ще започне със симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус. Рихард Щраус е сред най-великите композитори на XX век. Той е сред най-умелите познавачи на симфоничния..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..