Истински културен бум очаква пловдивчани и гостите на града в Нощта на музеите и галериите в Пловдив. И по-точно: над 120 събития в над 90 локации с участието на повече от 500 артисти от Пловдив, страната и чужбина. Градът, избран от международно жури за Европейска столица на културата през 2019 г., сега ще празнува десета годишнина на Нощта. На 12 и 13 септември за любителите на арт изкушенията се открива пребогат избор от изложби, концерти, театрални представления, пърформанси… На 12-и се представят традиционни участници като Историческия и Етнографския музеи, както и много галерии – посочва в интервю за Радио България Адрияна Михайлова, PR мениджър на арт маратона. И още:
Като акцент в тази програма бих дала пример с това, че тази година Френският културен институт за пръв път се включва в събитието с една изложба, която ще бъде представена в Градската художествена галерия. В нея съвременни френски артисти показват своите интерпретации на творчеството на Марсел Дюшан – художник и теоретик на модерното изкуство. Изложбата е наречена „Кутия в куфар”. Друг интересен момент в програмата „Музеи и галерии” е участието на Историческия музей, който ще представи за първи път пред широка публика четири свои експозиции, адаптирани за незрящи. Етнографският музей пък ще се включи със салон за ретропрически, където всеки посетител може да отиде и да си направи такава прическа. Музеят на авиацията ще има интересни авиодемонстрации, включително летене с балон.
В програмата на Нощта тази година участват и нови арт пространства – например галерии в квартал „Капана”, който се оформя като нова локация на творческите индустрии в Пловдив. На 13 септември пък акцентът е главно върху изпълнителските изкуства с програмата „Култура и клуб”. Драматичният театър в Пловдив ще предложи аудиовизуално шоу, изнасяйки случващото се на сцената върху своята фасада. Така то ще бъде видяно от допълнителна публика – тази от улицата.
В тази програма „Култура и клуб” ще има много концерти, – допълва Адрияна Михайлова - Радио Пловдив е много активен участник в нея. Ще има Jazz Radio Night, организирана пред сградата на Радиото в Пловдив. И още: концерт на Теодосий Спасов в двора на Драматичния театър. Много клубове и барове ще предлагат музикална програма. Читалища също ще се включат със свои прояви. В рамките на програмата „Култура и клуб” ще бъдат открити нови културни пространства, посветени на съвременното изкуство.
Третата основна програма в арт маратона пък е наречена „Град и публични пространства”. Тя обхваща както 12-и, така и 13-и септември с много пърформанси, изложби и най-разнообразни събития в градската среда. В тази програма например фондация „Изкуство, дела и документи” с помощта на български и чуждестранни артисти предлага нов поглед към шест локации в т.нар. алтернативна карта на Пловдив. Става въпрос главно за обекти от миналото, като просторните тютюневи складове или кино „Космос”, които се превръщат в сцена на интересни художествени проекти.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..