„Документалното кино в търсене на справедливост” – това бе една от дискутираните теми в най-голямото киносъбитие у нас – "София филм фест". Член на международното жури в конкурса за документални филми бе българката Светла Търнин, която живее от 12 години в Монреал. Там тя е съосновател и изпълнителен директор на Сinema Politica– мрежа за разпространение на независимо документално кино. Ето какво каза тя в интервю за Радио България:
Филмите в мрежата „Синема политика” са от цял свят. Фокусът ни е върху документално кино със социална и политическа тематика. Темите са най-различни: от проблеми с бежанците и зони, в които има война, до различни казуси с човешките права, природа, замърсяване, извличане на ресурси, трудови диспути и т.н. Голяма част от това кино е нискобюджетно. Филмите разглеждат живота на маргинализирани групи, на хора в трудни ситуации, които по някакъв начин са попаднали в системите на потисничество, като расова, класова дискриминация и т.н.
Болшинството от клоновете на мрежата са в университети в Канада и Европа. Прожекциите са безплатни, организират се от куратори доброволци – предимно киноспециалисти. Целта е творбите да бъдат възможно най-достъпни за широка публика от всички слоеве на обществото. Важно е зрителите да гледат естетически издържано кино с актуална тематика. И после да се включат в дискусии с режисьори, университетски преподаватели, писатели, журналисти, експерти, активисти.
През последните 10-15 години документалното кино претърпя доста трансформации – отбелязва Светла Търнин. – То става все по-достъпно за широката публика, по-малко догматично. Използват се похвати от игралното кино много повече.По този начин то достига и до повече хора. Болшинството от кинематографистите търсят и намират уникални човешки истории, които са толкова интересни и увлекателни, че няма как да не привлекат една по-голяма публика. От друга страна обаче все още е трудно да се разпространяват документални филми. В много държави телевизионните мрежи са една от главните платформи за показ на това кино. Както и филмовите фестивали – като "София филм фест". Разбира се, има и по-тясно специализирани фестивали за документално кино. Двата най-големи такива фестивала са в Амстердам и в Торонто.
Светла Търнин завършва Американския колеж в София, след това учи няколко години в Американския университет в Мадрид, после се прехвърля в университета „Конкордия” в Монреал, в програмата за медии и комуникации. За нея Монреал е град с изключително богата култура. И още:
Един град с много активно гражданско съзнание и много активно население. Доколкото знам, един от градовете в Северна Америка с най-голям процент студенти на глава от населението, което съответно го прави доста богат на идеи, на различни видове активистка дейност. Защото, както знаем, студентите обикновено са винаги първите, които инициират кампании или движения за социална промяна.
Всъщност, Сinema Politica се ражда като студентски клуб, който впоследствие се превръща в организация с идеална цел за разпространение на независимо кино в други университети в Канада и по света. Тази година е първият ни проект заедно със "София филм фест", в който участваме. И мисля, че с малко желание и доста креативност бихме могли да предложим тези филми на софийската публика възможно най-скоро – казва Светла Търнин.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..