Проф. Христо Пимпирев и неговата ледена любов

БНР Новини
Снимка: Български антарктически институт

На 17 април в София е премиерата на документалния телевизионен филм „Ледена любов”. Лентата е посветена на изумителната Антарктида и нейния поклонник проф. Христо Пимпирев, който я изследва повече от четвърт век.

Проф. Христо Пимпирев (вляво) по време на снимките.Той е доайен на българската антарктическа програма, учредител и председател е на Българския антарктически институт. Директор е на Националния център за полярни изследвания. Известният геолог представлява страната ни в Международния научен комитет за антарктически проучвания и в консултативните съвещания по Антарктическия договор. И още: той е първият нашенец, развял българското знаме на Южния полюс. Неговото име носят ледник и бряг на остров Ливингстън.

Как се увлякохте в тази ледена любов, която не Ви напуска вече толкова години?

Това е дълга история. Всяка любов започва обикновено от пръв поглед, в случая аз разбрах за Антарктида, ровейки се по атласи, още като малко дете. Бях запален по география и узнах, че съществува един далечен, леден, бял континент, най-късно открит, най-студен. Първата ми експедиция беше в 1987 година, това е вече повече от четвърт век. И там се докоснах до една девствена красота, до девствен животински и растителен свят. Нещо, което го няма на останалите континенти. Там се чувстваш като на друга планета. И взех, че се влюбих, и се връщам всяка година отново и отново. Това не е само при мене, много от моите колеги, с които работим и поддържаме българската полярна база „Св. Климент Охридски”, с които правим научните изследвания, сме влюбени в континента, затова и се връщаме непрекъснато. Неслучайно англичаните,  които са го открили в началото на 19-ти век, го наричат „Бяла любовница”, която те пленява за цял живот.

Какво разкриват проучванията на Антарктида?

Антарктида е континент, по-голям от Европа, от Австралия. Той крие огромни природни ресурси, както възобновяеми, така и невъзобновяеми, като например полезните изкопаеми. Той е много богат на нефтени, газови залежи, които ние, геолозите, откриваме. Има големи запаси на мед, злато, сребро, желязо, каменни въглища. Неминуемо в бъдеще човечеството за своя прогрес ще бъде принудено да използва и ресурсите на Антарктида. Изучавайки скалите, можем да определим къде какви полезни изкопаеми има. И в околностите на нашата база ние, българските геолози, направихме една оценка – какъв е потенциалът, какви метали има. Така в бъдеще, когато се реши тези полезни изкопаеми да бъдат разработвани и експлоатирани, България вече ще има много сериозен принос в тяхното изучаване. Но, за щастие, до 2040-та година има мораториум върху експлоатацията на тези ресурси. И не сме заплашени със замърсяване на този континент поне още 25 години. След това ще се преразгледа статутът за експлоатация и, ако има безотпадни технологии, е твърде вероятно да се пристъпи към тяхното използване.

Доколко важно за нас е българското присъствие на Ледения континент?

Българската база на остров Ливингстън.България на този континент можеше и да не бъде, ако нямахме тази база, ако не правим там научни изследвания. Щяхме да бъдем като Словакия и Словения, които няма да имат парче от тортата, когато Антарктида ще почне да се изплаща на тези, които са там, които живеят при тежки условия, които са с месеци далече от семейството си, от домашния уют, за да бъде България там.

Как се променя Антарктида в последно време?

Този технологичен век, в който живеем, оказва влияние и на Ледения континент. Например, на един съседен остров – Кинг Джордж, работят мобилните телефони, има хотели, пътища, движат се джипове, има банкови автомати. Така че Антарктида става вече един населен континент. Но аз съм щастлив, че на българската база живеем все още в ХХ век, почти нямаме интернет, нямаме телевизия, радио рядко слушаме, имаме сателитен телефон. Така че се доближаваме до едни забравени ценности: четем книги, разговаряме помежду си, пеем, веселим се. Докато сега всеки е вторачен в мобилния си телефон и забравя, че има човешки същества до себе си.

Имате ли любимо място там?

Параклисът „Свети Йоан Рилски”Разбира се, когато живееш дълго време някъде, си имаш местенце, в което  обичаш да се усамотиш, да гледаш морето, пингвините. Такова място за всички български, а и не само наши полярници, е българският православен параклис „Свети Йоан Рилски”, където отиваме на всички официални наши религиозни празници. А също и тези, които имат нужда да останат сами, отиват там. Но всеки си има място, което харесва на Антарктида. И аз имам, в края на българския плаж се откри един нов залив, след като ледникът се разтопи в голяма степен. Само преди 5-6 години беше много опасно, тъй като ледени блокове падаха непрекъснато и заприщваха пътя към него, сега вече се минава спокойно, при отлив, разбира се. И там с удоволствие, когато имам свободно време, отивам. Той е на 2 километра от базата. Заставам и гледам падащите ледени блокове в изумрудено чистата вода.

Ще добавим, че филмът ще се хареса на любознателните млади и възрастни любители на природата и пътешествията. Но, освен това, той разказва за живота в българската полярна станция, за научните й проекти, за глобалните промени в климата. Режисьор на лентата е Ема Константинова, оператор е Румен Василев, продуцент е Георги Тошев.

Снимки: Български антарктически институт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10