НДК със Салон на галериите

БНР Новини
6
Снимка: БГНЕС
Националният дворец на културата даде старт на нов проект. От 23 до 27 април той е домакин на Салона на галериите.Почитателите на визуалните изкуства имат възможност в рамките на няколко дни да видят творби на живописта и графиката, рисунки и фотографии, предложени от над 30 галерии от столицата и страната. „Българските галеристи са хора, които с изключителен професионализъм и любов се опитват да създават култура в много сложна ситуация. Високо ценим това, което правите и винаги ще получавате нашата подкрепа” – обърна се към тях директорът на двореца Мирослав Боршош.

Много дълго говорехме за това, че трябва в НДК редовно да се представят визуалните изкуства, да има повече изложби, да демонстрираме високото европейско и световно равнище на нашите творци и куратори – отбеляза Тодор Чобанов, заместник-кмет по културата на Столична община. – С днешната инициатива, надяваме се, ще започне един процес, който ще превърне НДК в любимо място на почитателите на визуалните изкуства, на кураторите.

СнимкаВ Салона са показани колекции на Съюза на българските художници и общинските галерии от Перник, Русе, Сливен и Казанлък. Редица частни галерии представят както съвременни автори, така и знакови творци от миналото. Многообразието от тематични и стилови предпочитания е впечатляващо. Ето какво разказа в интервю за Радио България Даниела Ненчева, директор на Художествената галерия „Димитър Добрович” в Сливен, която има 110-годишна история:

На Салона се представяме с творби на сливенската художничка Донка Константинова, която е сестра на известния писател Константин Константинов. Излагаме 15 творби от нейното творчество, събрало над 250 работи: живопис, пастел, рисунка. Има и каталог, който издадохме миналата година в чест на 120-годишнината от нейното рождение. Тя е професионален художник, има дълъг път в изкуството. Работила е и в Париж. Изключително талантлива авторка, новатор в живописта. Много лирична и запомняща се като художник, много добра с четката.

СнимкаАкцент в програмата на събитието е изложбата на известния български автор Георги Божилов-Слона, посветена на 80-годишнината от рождението му. Тя събира едни от най-значимите му произведения.

Салонът предлага изключително разнообразие на стилове и авторски почерци. В него могат да се видят както поетичната живопис на Кеазим Исинов и великолепните рисувани притчи на Вълчан Петров, така и произведения на талантливи млади художници.

Снимки: Венета Павлова и БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07