Клаудия Кардинале очарова зрителите в български филм

БНР Новини
Клаудия Кардинале и режисьорът Борис Десподов на премиерата на филма.
Снимка: БУЛФОТО

На 7 октомври в София се състоя премиерата на филма „Имало едно време един уестърн”. Лентата е дебют в игралното кино за режисьора Борис  Десподов. Той е известен с документалния си филм „Коридор №8" и с анимационния "Три сестри и Андрей", отличени с български и множество международни награди. Първоначалното намерение било филмът да бъде документален. Ровейки в интернет, Борис попада на мястото, в което преди години е сниман филмът на Серджо Леоне „Имало едно време на Запад“ (Once Upon aTime in the West), в който навремето играе Клаудия Кардинале. А мястото е с невероятна, сюрреалистична природа – в пустинята Табернас, Южна Испания.

Това, което открих,  е, че местните хора там все още живеят между реалността и фикцията. Т.е., те продължават да се възприемат като каубои – разказва Десподов. Заедно с оператора Джими Гимферер той отива там.  И двамата решават, че си заслужава да се направи филм за това място. Изпълнителният продуцент на филма Красимир Иванов пък ги свързва с Клаудия Кардинале. Още на следващия ден те се срещат с нея, разказват й за проекта. И тя приема да участва. Играе себе си – в 140-я си филм.

Беше наистина великолепно, защото в „Имало едно време на Запад” аз бях единствената жена и да се върна по тези места 40 години по-късно беше прекрасно – споделя актрисата.

Сюжетът многократно се променяше – посочва режисьорът. – Първо, това място беше впечатляващо. И тези хора нямат идентичността на съвременния живот, а носят характера на героите, които са изиграли във филмите. В началото имах идеята за една млада българка, която бяга от миналото си (преследва я садистичен съпруг). Тя тръгва да си търси късмета, отива на това място и се среща с Клаудия Кардинале. Почти в целия филм има много импровизация, включително от актьорите, всички импровизирахме. Това е за мен едно от най-интересните неща в киното – да усещаш промяната у хората, с които работиш. Те могат да ти дадат предложения, които са по-добри от това, които можеш да им предложиш. Това е смисълът на киното – да бъде колективно изкуство, и човек да работи с хора, които умеят повече от него, защото те могат да те насочат към неща, които ти не можеш да измислиш.

Ще добавим, че днес Клаудия Кардинале  има срещи с министъра на културата Вежди Рашидов и с проф.Любомир Халачев,  ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Академията ще я удостои с почетната степен „Доктор хонорис кауза”. Голямата актриса ще има отворен клас със студентите от НАТФИЗ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07