Една оставка и въпросите, които тя оставя без отговори

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Дългогодишният председател на СЕМ, доц. Георги Лозанов, изненадващо подаде оставка. И се аргументира: Няма законови основания, СЕМ да откаже регистрацията на една нова телевизия в България. Но морални очевидно има: Не бих искал нито с гласа си като член на СЕМ, нито с подписа си като негов председател да легализирам в електронните медии агресивната риторика на едноименната онлайн медия, която лесно минава в регистрите на враждебната реч, макар и не непременно по расов, етнически или религиозен признак. Изправен съм пред противоречие, от което не откривам друг персонален изход, освен напускането на съвета.

В България оставки не се подават лесно. В конкретния случай „хейтърите“ веднага биха допълнили, че с или без оставка, дните от мандата на доц. Лозанов са преброени. Значително по-важно е обаче, че отстъпващият председател на СЕМ поставя въпроси относно медийната среда в България, които тежат на обществото ни като воденичен камък. Никой не бива да живее с илюзията, че Законът за радио и телевизия, чийто пазител е СЕМ, може да е гарант за идеални медии. Законите създават рамката. Но сега действащата нормативна уредба очевидно е калпава. Защото не дава възможност за фактическото установяване на източниците на финансиране на медиите, не предвижда прагове на концентрация на медийната собственост, не защитава журналистите от собствениците на медии, не санкционира словото на омраза, не задължава заявяването на политическа ориентация от медиите, но позволява създаването на предавания от професионални политици.

В класациите си за свободата на словото големи международни организации, като „Репортери без граници“, „Фрийдъмхаус“ и „Асоциацията на европейските журналисти“ считат българските медии за все по-недемократични, все по-зависими, все по-малко професионални. Според тях те не изпълняват своите основни функции да информират и възпитават обществото, а по-скоро са се обърнали към развлекателната материя или към откровено целенасочено пропагандиране на определени идеи на техните собственици, които продължават да бъдат в голямата си степен все още неясни и потайни. Серия изследвания на медийната среда в България показват стряскаща зависимост на журналистите от собственици, политици и рекламодатели. Всеки втори журналист от анкетирани колеги от 40 медии се оплаква от политически натиск в работата си, а всеки трети споделя за оказвано влияние от страна на рекламодатели. Всеки трети журналист в страната се подлага на автоцензура в ежедневната си работа. На този фон, информирана от медиите, аудиторията би трябвало сама да прави своите изводи. В реалността обаче зрители, слушатели и читатели са подложени на пропаганден и манипулативен натиск, вместо да предлагат достоверна информация и да създават многообразие на мненията.

Медиите попадат в голяма степен в неофициална цензура и причините за това са икономическите трудности в бранша, но и липсата на консенсус и разбиране относно задачите на медиите в условията на демокрация. Медийната среда е от решаващо значение за наличието и функционирането на демократично общество. В демократично развитите държави това е непоклатим постулат. У нас концентрацията на медии в едни и същи олигархични структури и непрозрачността на медийната собственост застрашават демокрацията и я превръщат във фасадна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10