Студенти, млади професионалисти и дори ученици се включиха в третото издание на инициативата „Академия ГРАДЪТ”. В нея участват възпитаници на 5 български и 12 чуждестранни университета. Събитието прехвърля мостове и извън страната, където учат и работят талантливи нашенци. Тематиката на конкурса е главно в полето на архитектурата и техническите науки. Участниците работиха в три направления: „Училища на бъдещето”, „Фасади, цветове, хармония” и „Градът – градове и инфраструктура, сгради и вътрешни пространства”. Над 125 проекта от България и чужбина бяха показани в Sofia Event Center. Ето как се обърна към участниците министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова:
„Академия ГРАДЪТ” стана кауза, не само национален конкурс. Той вече придоби национално значение и вярвам, че това ще даде смисъл в живота на тези млади хора, които учат в чужбина, да милеят за България. Това са важни инициативи, проекти, за които имаме финансиране. Слава Богу, благодарение на европейското финансиране, пари има. Въпросът е да ги вложим смислено, да ги инвестираме, така че да променяме облика на градовете ни, а младите хора със своите смели идеи да имат хъс, ентусиазъм и мотивация да предлагат своите проекти. Да ги привлечем да се върнат и да направим заедно нещо добро за развитието на градовете ни, на градската среда и инфраструктура. Аз бих предложила те да участват в нашите съвети, в които утвърждаваме инвестиционни планове и проекти.
В конкурса „Училище на бъдещето” първа награда спечелиха младите архитекти Виолетка Славова, възпитаник на Миланската политехника, и Мария Стайнова – на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Талантливият им тандем представил проект на тема „Център по природни науки и предприемачество” в училище „Никола Вапцаров” в Берковица. Двете млади дами избрали неслучайно тамошното училище, тъй като видели, че екипът му е много отворен към идеите на децата. Впечатлил ги и начинът, по който той подготвил проекта си, за да кандидатства във Фондация „Америка за България”. Освен това, видели, че отдавна не е работил архитект във въпросното училище. И сметнали, че усилията им могат да се съчетаят по най-добър начин в случая. Освен това, решили, че след като ще правят нещо за това училище, трябва да попитат децата какво искат от това пространство, какво предпочитат, какви са им хобитата, какви очаквания имат. Били посрещнати много добре от ръководството. А и от децата. И заредили Виолетка и Мария с идеите си. Ето какво ни разказаха те:
Ние изискахме да говорим с децата, това за нас беше много важно, но принципно това не се прави, много хора щяха да се ограничат да говорят с ръководството на училището. Извървяхме почти целия процес на дизайн-мисленето и вярваме, че така резултатът е по-успешен, защото чрез това мислене всъщност се подсигурява и крайният продукт. Показаха ни с рисунки как си представят този център. Как искат риби и терариум, растения. Едно дете искаше дори бункер. Всъщност, децата влязоха в ролята на предприемачи. Те вече имаха опит, самите те произвеждали всякакви грънци, черги, продавали ги . И ни заредиха с идеите си. Нашата работа оттук насетне беше много проста, не сме усетили никакви усилия.
В раздела „Фасади, цветове, хармония” първа награда получи Евгения Евтимова от Лесотехническия университет в София за проекта „Цветова схема „Оригами”. Третият конкурс – „Градът” бе в две категории. Награденият проект в него бе на Димитър Стойнев от Manchester School of Architecture. Наградени са още проектите на Цвети Стойчева от Нов Български университет – „Учебен комплекс Национална художествена академия” – както и „реконструкция на ЖП завод в музей за съвременно изкуство” на Елена Павлова, УАСГ. Във всяка от категориите бяха предвидени и други награди.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..