Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палиативните управленски решения не обясняват причините за проблемите в държавата

Антон Тодоров - политолог

Предизвестеният финал на едно държавно управление е началото на друго, идващо с амбицията да бъде различно и по нищо да не напомня модела на досегашното. Това тотално отрицание на всяка поредна осъществена власт издава освен нездравите отношения между народ и управляващи, но и още – чного комплекси, свързани с обърканата представа за мисията на властта.  

До официалното обявяване на имената на премиера и министрите във второто служебно правителство на президента Плевнелиев остават броени часове. Голяма част от тях обаче са вече известни и, съвсем в духа на този мандат, оцелял малко повече от година на ръба на абсурда, най-важните решения за парите в държавата ще бъдат взети в последния момент. 

Изходните позиции към темата за бюджета на  НЗОК и на държавата обаче днес са различни: за ГЕРБ е въпрос на стил да променят позицията си и ще гласуват „за”  парите на НЗОК , а и са обидчиви, РБ вече подкрепя като цяло актуализацията, ДПС получи в този дебат поредната си доза самочувствие, а президентът Росен Плевнелиев заключи, че без актуализация на бюджета държават ще бъде „умишлено спъната” и ръцете на служебното \Правителство –„ завързани удобно”. 

 С политолога Антон Тодоров разговаряме  за държавността, управленските нрави и потенциала на народ, власт и опозиция да си партнират в името на България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07