Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палиативните управленски решения не обясняват причините за проблемите в държавата

Антон Тодоров - политолог

Предизвестеният финал на едно държавно управление е началото на друго, идващо с амбицията да бъде различно и по нищо да не напомня модела на досегашното. Това тотално отрицание на всяка поредна осъществена власт издава освен нездравите отношения между народ и управляващи, но и още – чного комплекси, свързани с обърканата представа за мисията на властта.  

До официалното обявяване на имената на премиера и министрите във второто служебно правителство на президента Плевнелиев остават броени часове. Голяма част от тях обаче са вече известни и, съвсем в духа на този мандат, оцелял малко повече от година на ръба на абсурда, най-важните решения за парите в държавата ще бъдат взети в последния момент. 

Изходните позиции към темата за бюджета на  НЗОК и на държавата обаче днес са различни: за ГЕРБ е въпрос на стил да променят позицията си и ще гласуват „за”  парите на НЗОК , а и са обидчиви, РБ вече подкрепя като цяло актуализацията, ДПС получи в този дебат поредната си доза самочувствие, а президентът Росен Плевнелиев заключи, че без актуализация на бюджета държават ще бъде „умишлено спъната” и ръцете на служебното \Правителство –„ завързани удобно”. 

 С политолога Антон Тодоров разговаряме  за държавността, управленските нрави и потенциала на народ, власт и опозиция да си партнират в името на България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10