Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнологията е наука за различните човешки общности и умението да живеем заедно в тесния глобален свят

Доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в ПУ „П. Хилендарски”

Във Венеция, в университета Ка Фоскари се откри специалността „Българска филология”, а в нашите български университети тук има свободни места.

Защо затихва интересът към перспективни и високо оценени специалности каквато е етнологията, а също и социалната антропология, науки всъщност, за различните човешки общности и умението да живеем в това различие, както показва времето ни днес - нещо все по-проблемно и актуално?

Има ли общ упадък на хуманитаристиката? И защо е важно  да погледнем към този университетски сюжет?

Събеседник по темата е доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, която е участвала в празничното събитие във венецианския университет, на което са  присъствали вицепрезидента Маргарита Попова и посланик Марин Райков.

Всички хуманитарни специалности в България са в очевидна криза. Всички наши  университети имат проблеми с тези специалности - казва доц. Шнитер.

Някои бъркат етнологията с етнографията. Етнологията не е наука за цървулите и хурките от преди 100 години, което също  е важно, но те вече са в музеите и за тях не се тревожим.

Тревожим се за живите хора, а не за експонатите в музеите. Много е важно да се научим как да познаваме различието, как да живеем с другия, как да намерим пътя към преодоляване на житейските предизвикателства.

До края на месеца  ПУ  остава с  отворен шанс за  нови студенти.  

Интервюто с доц. Мария Шнитер можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50