Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнологията е наука за различните човешки общности и умението да живеем заедно в тесния глобален свят

Доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в ПУ „П. Хилендарски”

Във Венеция, в университета Ка Фоскари се откри специалността „Българска филология”, а в нашите български университети тук има свободни места.

Защо затихва интересът към перспективни и високо оценени специалности каквато е етнологията, а също и социалната антропология, науки всъщност, за различните човешки общности и умението да живеем в това различие, както показва времето ни днес - нещо все по-проблемно и актуално?

Има ли общ упадък на хуманитаристиката? И защо е важно  да погледнем към този университетски сюжет?

Събеседник по темата е доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, която е участвала в празничното събитие във венецианския университет, на което са  присъствали вицепрезидента Маргарита Попова и посланик Марин Райков.

Всички хуманитарни специалности в България са в очевидна криза. Всички наши  университети имат проблеми с тези специалности - казва доц. Шнитер.

Някои бъркат етнологията с етнографията. Етнологията не е наука за цървулите и хурките от преди 100 години, което също  е важно, но те вече са в музеите и за тях не се тревожим.

Тревожим се за живите хора, а не за експонатите в музеите. Много е важно да се научим как да познаваме различието, как да живеем с другия, как да намерим пътя към преодоляване на житейските предизвикателства.

До края на месеца  ПУ  остава с  отворен шанс за  нови студенти.  

Интервюто с доц. Мария Шнитер можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05