Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнологията е наука за различните човешки общности и умението да живеем заедно в тесния глобален свят

Доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в ПУ „П. Хилендарски”

Във Венеция, в университета Ка Фоскари се откри специалността „Българска филология”, а в нашите български университети тук има свободни места.

Защо затихва интересът към перспективни и високо оценени специалности каквато е етнологията, а също и социалната антропология, науки всъщност, за различните човешки общности и умението да живеем в това различие, както показва времето ни днес - нещо все по-проблемно и актуално?

Има ли общ упадък на хуманитаристиката? И защо е важно  да погледнем към този университетски сюжет?

Събеседник по темата е доц. Мария Шнитер, ръководител на катедра „Етнология” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, която е участвала в празничното събитие във венецианския университет, на което са  присъствали вицепрезидента Маргарита Попова и посланик Марин Райков.

Всички хуманитарни специалности в България са в очевидна криза. Всички наши  университети имат проблеми с тези специалности - казва доц. Шнитер.

Някои бъркат етнологията с етнографията. Етнологията не е наука за цървулите и хурките от преди 100 години, което също  е важно, но те вече са в музеите и за тях не се тревожим.

Тревожим се за живите хора, а не за експонатите в музеите. Много е важно да се научим как да познаваме различието, как да живеем с другия, как да намерим пътя към преодоляване на житейските предизвикателства.

До края на месеца  ПУ  остава с  отворен шанс за  нови студенти.  

Интервюто с доц. Мария Шнитер можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50