Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В олигархичното ни общество ролята на гражданина е нулирана

Политическият психолог Антоанета Христова твърди, че у нас съществува силно усещане за невъзможност за контрол върху собствения живот. Налице са крайни нива на индивидуализъм и убеденост, че извън тесния кръг на семейството всички работят срещу българина – държавата, нейните институции, както и ЕС. Според нея с такова усещане живее голяма част от българите, която представлява мнозинство.

Протестът срещу еврото на 31 май е голямо изпитание за българите – дали са узрели за своята сила, при положение че мнозинството не желае въвеждането на еврото от догодина, смята Христова. „Когато има такава категоричност на данните, тогава гражданинът трябва да има силата да изрази позицията си. Утрешният ден е изключителен тест както от граждански, така и от изследователски интерес. Това ще покаже дали процесът на осъзнаване на ролята на гражданина в обществото протича бързо“, коментира тя.

Оценката ѝ е, че живеем в олигархично общество, в което ролята на гражданина е сведена до нула. У нас няма гражданско общество, няма честни избори и има недоверие в институциите. Би трябвало човекът да реагира и да защити достойнството си. Когато политиците не подкрепят активността на гражданите да участват в изборите, тогава улицата решава този проблем. Напоследък обаче улицата не се котира, и като следствие се стига до усещането, че от хората нищо не зависи. Това е самоунижение и самопотискане, смята Христова.

Според нея институциите не работят за хората, защото са подчинени на властта, и в резултат на това се къса връзката общество – власт. Това означава, че нещо трябва да се случи. Единият начин са изборите, а другият – улицата.

В глобален план анализаторът смята, че се намираме в края на либералното управление. Крайната му форма и допуснатите грешки на либералните правителства предизвикаха процесите в САЩ и Европа. „Последната е стара демокрация и предполага повече либерализъм, и затова процесът на Стария континент ще бъде по-бавен. Вървим към процес на преобръщане и преоткриване на старите ценности – национализма по нов начин. Интересно бъдеще ни предстои, и то е много рисково за нашите политици“, обобщи Христова.


По публикацията работи: Неда Велкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28