Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да има избори "две в едно" през 2015г.

| обновено на 05.01.15 в 10:27
Снимка: БГНЕС

За политиците  и очакваните  партийни страсти през новата година разговаряме с Първан Сименов. Той ни ориентира в прогнозата на социолозите:  "Ще има ли избори "две в едно" през тази пролет или късна есен?"

Най-вероятно е да няма избори за нов парламент през 2015г, това каза пред Радио Пловдив Първан Симеонов, социолог от Галъп в прогнозата му за новата политическа година. Той обаче не изключва ремонт на кабинета. "Българите очакват стабилизация." добави още Симеонов.

Какво да очакваме през тази нова година - ще има ли избор след избор?

Първан Симеонов: Или избор заедно с избор. Вижте, логиката говори, че ситуацията е крайно динамична и всякакви изненади са възможни, така че и тази перспектива не бива да се изпуска от поглед. Първо, на пролет ще има един имиджов тест на това управление на тема Шенген – на тема мониторингов доклад, така че първата спекулация, която сега се върти, знаете, е ще има ли избори на пролет.  Втората е ще има ли избори на есен заедно с местните избори, а единственото сигурно за това е, че много ще се говори за него и все повече ще се говори за него.  Все пак аз обаче мисля, че това да има предсрочни избори през 2015 г. е възможен, но не и най-вероятният вариант по няколко причини. Първо, мисля, че с развитията в Русия, Украйна, с развитията в Турция, с Ислямска държава и т. н. България като звено, макар и малко в световната геополитическа карта става може би малко по-важна в очите на своите западни партньори. Те имат по-видим интерес България да е стабилна и властта тук да е стабилна.

А и  в това правителство аз виждам директно западно и още по-западно участие. Това е един от факторите за стабилност. Вторият фактор за стабилност, който и данните отчитат това са обществените настроения. Сравнително нисък протестен потенциал, висока умора от годините на криза и протести, сравнително ниско желание за бързи нови избори. Това се споделя не само от публиката, но и от управляващата, да не кажа и от опозицията. Така че има едно интуитивно усещане в обществото и в елита, че резки движения за противопоказни в тази ситуация, в която България е горе долу на ръба.

Има още няколко фактора за стабилността на това управленско формирование. Не на последно място е точно фрагментираният парламент, който дава винаги динамични възможности, винаги има чакащи на опашка до подкрепят, както се вижда, отделно от това няма, особено след падането на КТБ, няма голяма политикоикономическа групировка в страната, която да стои срещу този кабинет, повечето от тях ми се струва, че стоят заедно с него, и всички тези неща вкупом, вероятно пропускам много, ме кара да мисля, че 2015-та са възможни всякакви преконфигурирания включително на парламентарното мнозинство, включително в самия кабинет, но избори през 2015-та ми се виждат по-малко вероятни, не и невъзможни, най-малкото не виждам ГЕРБ в момента да е сигурен кой знае колко по-доброто си представяне в едни нови избори, отделно от това малките играчи в коалицията нямат директен интерес от бързи нови избори, на всичкото отгоре не се очертава и някаква голяма обществена алтернатива. Знаете, в предни години, когато е миришела на избори е имало някой да седи на резервната скамейка. Сега никой не седи там – всички влязоха в парламента, да не кажа всички влязоха във властта. Така че откъдето и да го гледаме ако не се случи някакъв външен сериозен трус логиката говори, че хоризонта все пак е 2016-та и прословутите президентски избори, но нека не избързваме с прогнозите,  поне на това ни научиха последните години.

.................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34