Европейската комисия разпространи днес поредните доклади за България и за Румъния по Механизма за сътрудничество и
проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени "след около година".
Сега е време да бъде постигнато политическо съгласие за ускоряване на реформите, заявява зам.-председателят на ЕК.
Източници от ЕС, свързани с действието на механизма и пожелали да запазят анонимност, коментираха, че приемането от
Народното събрание на стратегията за съдебна реформа е най-важното постижение на България в последната година, що се
отнася до областите под наблюдение. Според тях борбата с корупцията у нас трябва да бъде по-убедителна.
По тяхното мнение механизмът е спомогнал за прилагането на реформите. Те отчитат от 2007 г. насам голям напредък, който
"понякога се постига по-бързо, друг път се бави и затова има още какво да се направи".
Няма новина в доклада на ЕК, каза в интервю за РП евродепутатът от БСП Илияна Йотова. Нямаше смисъл да чакаме този доклад, ние си знаем проблемите. Ние година и половина се занимавахме да покажем деструкция и липса на уважение към институциите, добави тя.
Според Йотова тези доклади за България и Румъния не трябва да излизат във вида, в който ги познаваме. Мониторингът, твърди тя, вреди повече, отколкото помага. Позицията на евродепутата е, че докладите се превръщат в политическо оръжие, в което с дни партиите вдигат "пушилка" и отправят взаимни обвинения. По думите й препоръките в докладите на ЕК през последните години се повтарят.
Наблюдението трябва да отпадне и да бъде заместено с експертна дейност, която не е толкова явна, но може да помогне. В противен случай ще продължим да се обвиняваме кой е виновен и кой не, каза Илияна Йотова.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..