Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще работя с всички сили да организирам молитвена закуска на толерантността в Пловдив

доц. Нарцис Калева-Ходжева и д-р Гюрай Ходжев

На пети февруари във Вашингтон се състоя Националната молитвена закуска.

 Едно от най-значимите събития в политически живот на САЩ се провежда по традиция всяка година в първата седмица на февруари и покана за участие в него получават изтъкнати личности – политици, бизнесмени от цял свят, представители на различни религиозни общности. Известното лекарско семейство доц . Нарцис Калева – Ходжева и д-р Гюрай Ходжев, който е официален представител на веригата от болници и здравна система  „Аджъ бадем” от Турция бяха сред гостите на молитвената закуска със специална покана от американския президент и с мисията да разкажат за уникалния ни град, който ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г. Как протекоха техните срещи по време на знаковото събитие с акцент върху толерантността, общочовешките ценности и свнободата на човешкия дух очакваме да чуем от тях:

Д-р Нарцис Калева-Ходжева: Историческите корени на Националната молитвена закуска са от 1935 г., когато група бизнесмени от град Сиатъл, виждайки, че нещата в техния град не вървят, се събрали на закуска. Обсъждали, молили се заедно по примера на молитвената закуска, Която Иисус с неговите ученици е провел на брега на Генисаредското езеро. Уповавайки се на силата на Бог, на неговата толерантност, доброта и вярата си в него, могли да вземат добри решения. Няколко години по-късно американският президент Айзенхауер е събрал вече по-голяма част и от политиците си, и от сенаторите и е превърнал  затворената молитвена закуска на гражданите на Сиатъл в Национална молитвена закуска. Тази година беше 63-та.  Странно е, че говорим за нея, защото  в Америка тя е нещо „затворено”, интимно и е малко участието на журналисти в момента, в който човек остава насаме с Бога. Тази молитвена закуска търси единството, вярата в Бога, независимо как се нарича този  бог  и в коя религия за едно по-добро отношение между хората.

Р.П. Д-р Калева, необходимо бе това уточнение, за да разберем контекста на срещата и нейния потенциал. Прави впечатление обаче силно ограниченият състав на представителствата.  Как получихте  вие тази специална покана,как се свързаха с вас,  д-р Ходжев – дали заради професионалния си статус?

Д-р Ходжев:  -  Не зная точно по какъв начин в интерес на истината, но когато анализирахме ситуацията, може би заради заради дългогодишния ми опит като лекар, вероятно има тежест и етническият състав на моето семейство, както и това, че  почти  Болницата, в която съм, е световно идвестна. Каквато и да е причината обаче моята основна цел бе да представя Пловдив и Университета, който ме е създал като лекар – Пловдивския  Медицински университет. Смятам, че успях  в моите срещи.. Мога да кажа обаче, че много силно подейства фактът, че Пловдив  ще бъде  европейска столица на културата.2019-та....

Р.П.  – Понеже споменахме, че сте едни типични представители на типична мултинационална извадка, интересно мултиетническо семейство. Да споменем за тези, които не ви познават...вероятно част от тях са ваши пациенти,  разкажете какво е интересното за вашата фамилия представяща типични верски отношения на толерантност....

Д-р Ходжев:  - Аз съм от турски произход, роден в центъра на града. Завършил съм елитни училища и винаги съм се чувствал истински пловдивчанин, отрасъл на Главната улица.............Моят етнически произход никога не ми е пречел..............

Р.П.....Странно е, че казвате, че не ви е пречело нещо, което би трябвало да  окрилява, заради по-голямата подкрепа на възможностите за познание, свързани с религията и културата......... така е и със съпругата ви....

Д-р Нарцис Калева-Ходжева: Малцинственият ни произход е бил добър стимул за нас да се представяме добре в държава, която не е нашата /защото има и държава Израел, и Турция/, но създавайки нашето  мултиетническо семейство – мъжът ми е турчин, аз съм от смесен българо-еврейски брак, ние възпитаваме децата си, които са възпитавани в моралните ценности на три религии. Повече чуйте тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54