Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Левски трябва да бъде преоткриван постоянно

Когато политическото време се нуждае от толеранс, историята се превръща в безапелационен съдник.  

И  днес в координатната система на времето ситуираме 16-ти февруари  малко повече от 32  часа след спирането на огъня в Украйна, 102 дни след сформирането на настоящия български кабинет и в началото на Десетдневката посветена на Васил Левски. Затова започваме оттук – за идеологическите взривове, партийните заблуди, белезите на времето, цената на достойнството и правото на избор е и този разговор. Търсим следите на високите измерения на духа, оставени в характера на съвременния българин. В Дома на учителя в Стария град  започва  десетдневката посветена на  Васил Левски. Инициатори на идеята са общинския отдел „Образование”, Историческия музей, ПУ „Паисий Хилендарски”, Асоциация на учителите „Найден Геров” – институции и личности, провокирани да търсят новите измерения в личността на Апостола. Събеседник по темата е преподавателят по български език и литература в ОМГ дфн Пенчо Раянов:

Когато казваме, че стартира декада, която е посветена на бележита личност, обикновено винаги сме заплашени от това всичко, което следва от тук нататък да се превърне в едно витринно клише. Как ще разбием това очакване за събитието, което ще се провежда в рамките на тези десет дни, които посвещаваме на великия българин?

Пенчо Раянов: Това е една тема доста голяма, доста всеобхватна и същевременно всяка година ни се струва, че се повтарят едни и същи неща още повече, че делото на Левски остава все още недостатъчно обосновано, в т. ч. и от нашите историци, филолози, културолози и всякакви специалисти. По-скоро от дистанцията на времето ние можем да говорим за едно ново осмисляне на неговата личност на основата на онова, което знаем за него и от историята, и от литературата, като казва литературата имам предвид един Вазов например.

Р. П.: Когато казваме Васил Левски обаче и нуждата от едно ново осмисляне обикновено очакваме цялото знание, което отнасяме към Васил Левски да бъде насочено към съвременните измерения на времето, а те са в контекста на историческото, европейското и световно настояще. Така че можем ли да говорим за европейските хоризонти, колкото и клиширано да звучи, на Васил Левски и неговата личност в представите на учениците?

П. Р.: Разбира се, че можем, да, да. Това е така, защото ако се върнем назад към онова, което ни е оставил като размисли, казани по различни поводи, много от неговото, както се казва, духовно наследство е част от онова общочовешко, което събираме в продължение на векове и част от европейските ценности мисля, че са свързани по един или друг начин са свързани с Васил Левски.

Ето например някои от неговите размисли: „Братство всекиго, без да гледаме на вяра и народност”, или пък „За Отечеството работя, байо, кажи ти моите и аз твоите кривини та да се поправим и всички да вървим наедно.” Освен това тази прочута негова фраза „Времето е в нас и ние сме във времето.”, която наистина би могла да бъде наречена и фраза на Европа и в нашето, днешното време. „Които искат да умрат за Отечеството си да бъдат готови.” казва на друго място. Има и други, разбира се, от типа на „Близо е времето вече, българинът не ще бъде роб, а свободен.” Темата за свободата днес отново е на преден план дори на фона на всичко онова, което се случва и на изток от нас, това е един голям въпрос, който остава да бъде разрешаван във времето. Може би ние като европейци също трябва да участваме в решаването. 

..........................




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17