Основната грешка на правителството е, че не даде ясни параметри за какво е 16-милиардния дълг и по какви пера ще се харчи. Това заяви Едвин Сугарев бивш ексдепутат, писател и общественик.
Сугарев подкрепя идеята за тегленето на дълга, но ако тези пари не се разпределят и за бонуси в министерствата.
От коалиционните партньори най-адекватно е поведението на Радан Кънев.
Най-интересно е, ако не се гласуват милиардите, как ще се държи социалният министър /Ивайло Калфин от АБВ/, тъй като той ще бъде най-тежко ударен.
Най-озадачаващо е мълчанието на ДПС. Наскоро те се готвеха да искат вот на недоверие на правителството, а сега, в най-подходящия за това момент, не го правят. Въпреки, че в момента са във фризера и дълго ще останат там.
Сугарев прогнозира предстоящо споразумение между АБВ и БСП при предстоящи избори.
Според него няма да има оставка на Бойко Борисов, нито фалит на държавата.
Как се очертава нашенският политически дизайн така развълнуван от сюжета с милиардите?
Капка катран по думите на Радан Кънев, коалиционен катран ли е това разцепление в управляващата коалиция или предпочитате да започнете от друг ъгъл темата за тези 16 милиарда?
Едвин Сугарев: Разбира се, сумата звучи доста внушително и е доста подходяща за политически спекулации – нещо, което прави опозицията и разбира се, трябва да го прави, в крайна сметка това й е работата. Ако правителството примерно беше отказало да вземе какъвто и да било дълг, тя пак щеше да протестира. Истината е, че тези 16 милиарда не са просто измислица, те трябва да покрият харчовете на държавата от една страна, направени покрай фалита на КТБ, което си беше чист ефект от модела „край на правителството на Орешарски” и от друга страна, трябва да покрият стари задължения. Всъщност, България прави това, което прави кажи речи всяка страна в нейната ситуация – взима нови дългове, за да покрие старите.
Р. П.: Две спорни тези – едната е твърдението, всъщност припомнянето на факта, че за 1 милиард дълг от кабинета Орешарски имаше подобни обвинения само, че с разменени роли, а сега какво остава за тези 16 милиарда. От друга страна, един от икономистите, Георги Ангелов, например, днес коментира така този казус – 16 милиарда – много шум за нищо, като заявява в анализа си тезата, че всъщност това е преповтаряне на стари условия, всичко, което е свързано по темата за искането на дълговете.
Е. С.: Общо взето е прав в много отношения. Друг е въпросът дали тези 16 милиарда трябваше да се вземат накуп или трябва да бъдат разсрочени във времето – това е вече проблем на икономически анализ и става дума при каква ситуация ще бъдат най-изгодни условията за България. Това е съвършено отделен въпрос. Истината е, че без тези 16 милиарда трудно България ще се размине с фалита. Не е хубаво все пак да фалираме. Виждаме какво става с други фалиращи държави около нас. Тъй че тези харчове са просто неизбежни и греховете за тях трябва да се берат от всички предишни правителства и от хора като Милен Велчев, който в момента оглавява най-важната руска банка в България. ...
Цялото интервю с Едвин Сугарев е във звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..