Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да има оставка нито фалит на държавата

Основната грешка на правителството е, че не даде ясни параметри за какво е  16-милиардния дълг и по какви пера ще се харчи. Това заяви Едвин Сугарев бивш ексдепутат, писател и общественик.

Сугарев  подкрепя идеята за тегленето на дълга, но ако  тези пари не се разпределят и за бонуси в министерствата.

От коалиционните партньори най-адекватно е поведението на Радан Кънев.

Най-интересно е, ако не се гласуват милиардите, как ще се държи социалният министър /Ивайло Калфин от АБВ/, тъй като той ще бъде най-тежко ударен. 

Най-озадачаващо е мълчанието на ДПС. Наскоро те се готвеха да искат вот на недоверие на правителството, а сега, в най-подходящия за това момент, не го правят. Въпреки, че в момента са във фризера и дълго ще останат там.

Сугарев прогнозира предстоящо споразумение между АБВ и БСП  при предстоящи избори.

Според него няма да има оставка на Бойко Борисов, нито фалит на държавата.

Как се очертава нашенският политически дизайн така развълнуван от сюжета с милиардите? 

Капка катран по думите на Радан Кънев, коалиционен катран ли е това разцепление в управляващата коалиция или предпочитате да започнете от друг ъгъл темата за тези 16 милиарда?

Едвин Сугарев: Разбира се, сумата звучи доста внушително и е доста подходяща за политически спекулации – нещо, което прави опозицията и разбира се, трябва да го прави, в крайна сметка това й е работата. Ако правителството примерно беше отказало да вземе какъвто и да било дълг, тя пак щеше да протестира. Истината е, че тези 16 милиарда не са просто измислица, те трябва да покрият харчовете на държавата от една страна, направени покрай фалита на КТБ, което си беше чист ефект от модела „край на правителството на Орешарски” и от друга страна, трябва да покрият стари задължения. Всъщност, България прави това, което прави кажи речи всяка страна в нейната ситуация – взима нови дългове, за да покрие старите.

Р. П.: Две спорни тези – едната е твърдението, всъщност припомнянето на факта, че за 1 милиард дълг от кабинета Орешарски имаше подобни обвинения само, че с разменени роли, а сега какво остава за тези 16 милиарда. От друга страна, един от икономистите, Георги Ангелов, например, днес коментира така този казус – 16 милиарда – много шум за нищо, като заявява в анализа си тезата, че всъщност това е преповтаряне на стари условия, всичко, което е свързано по темата за искането на дълговете.

Е. С.: Общо взето е прав в много отношения. Друг е въпросът дали тези 16 милиарда трябваше да се вземат накуп или трябва да бъдат разсрочени във времето – това е вече проблем на икономически анализ и става дума при каква ситуация ще бъдат най-изгодни условията за България. Това е съвършено отделен въпрос. Истината е, че без тези 16 милиарда трудно България ще се размине с фалита. Не е хубаво все пак да фалираме. Виждаме какво става с други фалиращи държави около нас. Тъй че тези харчове са просто неизбежни и греховете за тях трябва да се берат от всички предишни правителства и от хора като Милен Велчев, който в момента оглавява най-важната руска банка в България. ...

Цялото интервю с Едвин Сугарев е във звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20