Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският модел е уникален и не трябва да се претопяваме в глобалното село

Гавраил Гавраилов

Туристите по селата са чакани гости.  Теза, която действителността потвърждава отново и отново, независимо от обществено-политическите катаклизми и забързаното ни живеене най-често в дискомфорт с реалността. 

Първата по рода си книга, разглеждаща някои български села като символичен вход към определено туристическо преживяване, свързано с уникална и самобитна дестинация, ще бъде представена в сряда в кафе-клуба на книжарница „Сиела”. Автори на  книгата  "Селата в България - посоки за туризъм и култура" са Анна Пелова, Михаил Михов и Гавраил Гавраилов, с когото ще разговаряме в аванс и с любопитство към мотивите за създаването на тази книга за пътешествия из българските села.

Гавраил Гавраилов: За мене книгата беше вид предизвикателство към нашите усилия по някакъв начин да подпомогнем развитието на българските села. Искахме да провокираме интерес сред младите хора от големите градове да пътуват по-често в провинцията и така да подпомагат местните предприемачи, които развиват туристическа услуга по селата. Впоследствие се оказа, че ние, като градски хора, имаме много деликатна връзка с всяко едно от селата, за които разказваме  и че  някои от нас вече планират да живеят на село. Надявам се това да бъде  един импулс за много млади хора да се върнат към корените си. На въпрос може  ли българското село да бъде унифицирано или всяко едно село е неповторимо и затова е представено различно, Гавраил Гавраилов  подчерта, че  независимо, че са търсени обобщаващи културни модели, всяко едно от тях е уникално само по себе си. България е много пъстра държава от гледна точка на регионите и  няма как да бъде представен общ образ на модела на българското село. Авторът  заяви още, че  е открил много модели на местни общности, които се развиват динамично и привличат младите хора. Бъдещето е там........

Повече чуйте  от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49