Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският модел е уникален и не трябва да се претопяваме в глобалното село

Гавраил Гавраилов

Туристите по селата са чакани гости.  Теза, която действителността потвърждава отново и отново, независимо от обществено-политическите катаклизми и забързаното ни живеене най-често в дискомфорт с реалността. 

Първата по рода си книга, разглеждаща някои български села като символичен вход към определено туристическо преживяване, свързано с уникална и самобитна дестинация, ще бъде представена в сряда в кафе-клуба на книжарница „Сиела”. Автори на  книгата  "Селата в България - посоки за туризъм и култура" са Анна Пелова, Михаил Михов и Гавраил Гавраилов, с когото ще разговаряме в аванс и с любопитство към мотивите за създаването на тази книга за пътешествия из българските села.

Гавраил Гавраилов: За мене книгата беше вид предизвикателство към нашите усилия по някакъв начин да подпомогнем развитието на българските села. Искахме да провокираме интерес сред младите хора от големите градове да пътуват по-често в провинцията и така да подпомагат местните предприемачи, които развиват туристическа услуга по селата. Впоследствие се оказа, че ние, като градски хора, имаме много деликатна връзка с всяко едно от селата, за които разказваме  и че  някои от нас вече планират да живеят на село. Надявам се това да бъде  един импулс за много млади хора да се върнат към корените си. На въпрос може  ли българското село да бъде унифицирано или всяко едно село е неповторимо и затова е представено различно, Гавраил Гавраилов  подчерта, че  независимо, че са търсени обобщаващи културни модели, всяко едно от тях е уникално само по себе си. България е много пъстра държава от гледна точка на регионите и  няма как да бъде представен общ образ на модела на българското село. Авторът  заяви още, че  е открил много модели на местни общности, които се развиват динамично и привличат младите хора. Бъдещето е там........

Повече чуйте  от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21