Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С усет за отговорност да показваме отминалите години история

Поглед към един отиващ си свят между плакатната суета и примиренчеството – тази вечер ще се състои премиера на книгата „Северна хроника” от Любен Панов. Тази книга книга е с подзаглавие „От Митеран  и наши дни до малко по-назад”. Любен Панов е автор на два сборника с публицистика преди тази книга. Работил е ввъв вестник „Отечествен глас”, „София прес”, бил е главен редактор на Радио Пловдив.

Р.П. – Автобиографично, безпощадно искрено естетско повествование на предела на умилението и сарказма. Това е  вашият разказ за един доста вълнуващ и все още доста неясен период от новата история на страната ни. С това впечатление останах,  прелиствайки книгата. Защо избрахте този подход към фактите?

Любен Панов:  Това не е книга в смисъла, който слушателите вероятно разбират – том, вероятно 300-400 страници. Това е малко книжле, което подтичва след своите големи посестрими. Трудно е да го определите към някакъв жанр. Наричам го „салата от жанрове”, защото в него има публицистика, мемоаристика, есеистика, това е хроника, налагаше го поводът, темата..

Р.П.  Защо обаче "Северна"  хроника?...

Любен Панов:  - Защото съм роден и живял до христовата си възраст на север – в Северна България. Там остана детството им – едно общество, което е недостижимо по своята нравственост, там са гробовете на моите родители. И още нещо, което ме накара да я кръстя Северна – защото, когато разказвам метафорично в книгата за загубената красота, заместена от плакатния ни наивитет, ние наивно вярваме на плакатите и преди и сега, ми стана неуютно хладно на духа. Едно  такова северно и презрително, но не от пролетен вятър. Вятърът, който подухва в моята душа, не е пролетен.

Р.П. Интересен преглед правите на историята през това време – тези 25-26 години, казвате „В конспирацията на прехода или в прехода на конспирацията” объркахме посоките и изведнъж се оказахме в непроменливо висящо състояние, без от това да произтича някаква полезна работа. Каква е според Вас причината за това усещане за обреченост за нашата държава?

Любен Панов: Това, което виждаме в момента. Реших да си почина  от  това пренасищане от телевизия, радио, от усърдието на младите днешни колеги, които искат да ме уверят колко светъл е пътят, по който съм тръгнал. Реших да си почина, загърбих медиите и започнах да избистрям моята си истина, на която съм бил свидетел в моя живот. Защото аз имам визуална представи за три Българии........ Повече чуйте в звуковия файл:

.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49