Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти да спрат спиралата на жестокостта

проф. Тодор Кръстев

Един казус, който поставя много въпроси пред дилемата – варварство или цивилизация, или всъщност и двете в дуел, защото след обезглавените хора Ислямска държава започна да обезглавява и успя да направи това  с хилядолетни културни паметници. За това ще разговаряме с проф. Тодор Кръстев – почетен председател на Българския национален комитет на ИКОМОС. 

Един разговор, който ще осъществим с него за сринатите антични градове, който в никакъв случай не е разказ за религиите, нито за историята, а само за един страх и самоунищожение. Какво изтри светът от паметта си и ще успее ли всъщност да опази достойнството си в своя цивилизационен ход през гранатите и руините? Задавам този въпрос на проф. Кръстев.

И конкретно на въпроса – човечеството осъзна себе си доста по-бедно само през последните 48 часа.

Тодор Кръстев: Между специалистите по опазване на културното наследство има една такава фраза – културното наследство е винаги на границата на застрашавано. То е постоянно застрашавано – от времето, от климата, от природните катастрофи и бедствия, земетресения, наводнения, стихийни пожари, от липсата на средства за опазване, от човешко невежество или алчност, от погрешни политики за опазване. Например днешните примери за строителство на измислени крепости у нас нарушава автентичността на наследството, което е най-ценното му качество и това също е вид опасност. Ако трябва да продължа от човешки военни конфликти, в които културното наследство е обикновено най-уязвимата пряка или странична жертва – вземете разрушаването на историческия център на Варшава, на Дрезден, на Ротердам и пр. по време на Втората световна война, или в по-ново време на моста в Мостар, или мародерството в музея в Багдад по време на войната в Ирак. По време на Втората световна война човечеството изведнъж осъзна колко крехко нещо е наследството и за една нощ могат да загинат цели градове, да бъдат изтрити спомени на стотици поколения и след това се родиха международните конвенции, харти, национални закони – т. е. цивилизованият свят прие правила за самосъхранение. Но като че ли няма нищо по-брутално от умишленото и целенасоченото унищожаване на културни ценности поради верска или етническа нетърпимост. Тогава всякакви международни договори, закони и пр. са безсилни.  Не за пръв път сме свидетели на това през последните години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06

Новият папа е събирателен образ на всички потребности на света

"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..

публикувано на 09.05.25 в 08:19

Два пъти се оскъпяват ягодите от производител до потребител

След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..

обновено на 08.05.25 в 16:25