Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредните правомощия бламират съдебната реформа

| обновено на 07.04.15 в 15:40

В продължение на 20 години прокуратурата доказа, че не работи в обществен интерес, а облагодетелства частни и корпоративни интереси и конкретно в случая КТБ и свързаните с нея  Пеевски и лобита главно в Герб и ДПС. Да се дадат извънредни правомощия в гражданския процес   на прокуратурата- прогнила от корупция и дискредитирана институция , е все едно да се даде атомна бомба на терористи. Това е част от закулисната стратегия за бламиране на съдебната реформа. Коментира   адвокат Михаил Екимджиев.

Извънредното законодателство в посока прокуратура у нас не заработи. Главният прокурор Сотир Цацаров отказа извънредните правомощия. Какво се случва?  Внесен законопроект, всичко тръгва по канален ред и точно от страна на онзи, който получава тези извънредни правомощия – отказ, бърза среща вчера при Бойко Борисов и се оказа, че вносителя Цветан Цветанов не е свършил нещата както трябва.

Михаил Екимджиев: Според мен още не се е оказало, защото на този етап ние знаем само какво е мнението, при това малко така учудващо постфактум изразено мнение на главния прокурор, че той не би желал тези правомощия, които се опитват да му вменят с новите изменения в Гражданско-процесуалния кодекс, визирани в законопроекта, внесен от Цветан Цветанов. 

Но това, че главния прокурор не иска, определено не значи, че този закон няма да стане факт. Все пак България е парламентарна република, от волята на парламента зависи дали те ще се съобразят с желанията на главния прокурор или все пак ще прокарат като закон това, което пламенно защитаваха в продължение на близо седмица, знаем как това беше в интерес на държавата, в интерес на обществото, как това целеше да предотврати разграбване на държавата както при приватизационните сделки, така и при случая КТБ, много интересно дали точно тези депутати, които разпалено обясняваха ползите от този кретенски законопроект сега ще си посипят главата с пепел и ще го оттеглят, защото ако се водим по волята на Сотир Цацаров той утре може да каже „Ми аз не искам да повдигам повече обвинения, малко много ми идва” – затова да се откажем и от обвинителната функция. 

 Така, че на този етап имаме само една нова ентропия и странични шумове в системата, но формално това, което знаем – главният прокурор не иска, Бойко Борисов е разбрал, проумял, че това е глупаво, и от тук нека да видим пък доколко парламента е независим след като водещи лидери на парламентарните групи казаха колко добър е техния замисъл. Да видим колко са независими от премиера и от главния прокурор и от техните кефове. 

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев е във звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54