Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.  Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното тийнейджърско предизвикателство от Тик Ток ще има своите последователи и в България. 

Темата коментира в програма "Ден след ден"  Зорница Трифонова от Асоциация „Родители”, която има три деца и предизвикателствата в социалните мрежи не са ѝ непознати.

Тя сподели, че към този момент подаден сигнал към Центъра за безопасен интернет за подобен случай у нас няма, но родителите могат да се консултират на телефона на центъра по темата и да получат съвет от специалистите там. Помощ могат да получат, анонимно и деца.

"Нормално е, когато децата израстват да са непокорни, да предизвикат възрастните, да предизвикат границите или сами себе си да провокират, да направят нещо, което им се струва страшно и опасно. Това е нормално, защото така децата трупат опит. Но когато  опитът минава през това да бъде опасен за децата е много важен разговорът между възрастния и детето, в който възрастният дава на детето възможност да погледне през самото предизвикателство и през нужда, която  задоволява детето", коментира Трифонава

Според нея децата са готови на това опасно предизвикателство, мобе би защото имат нужда да се почувстват големи, можещи, вземащи сами решение, нуждата от внимание и да бъдат  харесвани от останалите деца. 

По думите й много често това е факторът, предизвиквайки се едно друго и през предизвикателства в социалните мрежи, децата искат да се харесат на приятелите си или да бъдат обичани, да са част от групата, да не бъдат изключени.

Тя допълни, че децата са склонни на подобни постъпки най-често във възрастта, в която  започват все по-малко да търсят контакт с възрастния и той, в случая родителя, да бъде авторитет за тях, е в първите години на тийнейджърството, което започва все по-рано.

"Много важно е ранното говорене и даване на възможност на детето преди да е стигнало до подобни ситуации то вече да има изградени умения как да се пази, защитава или как да отсява това, до което има достъп", посочва  Трифонава и допълва: 

"Това, което много често съветваме родителите, е наистина да се вслушват в мнението на децата си, да разговарят с тях на тези теми, да търсят интересите им".

Повече може да чуете от прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Религия в училище трябва да има, но да се внимава с реализацията

Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..

публикувано на 08.05.25 в 10:19

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47