Атина отказва на кредиторите да намали пенсии и заплати, а без финансова помощ при най-оптимистични прогнози ще фалира до юни.
В същото време министри от правителството на Ципрас опровергаха тиражирана в медиите информация, че Атина е поискала отлагане на плащането към Международния валутен фонд. Опозицията притиска правителството да приеме мерките на кредиторите и да подпише споразумението, независимо от политическата цена за СИРИЗА.
Как отеква трудният разговор на Гърция с кредиторите й в самата страна и защо Гърция не желае повече финансов натиск? Отговор търсим в разговор с кореспондента на БНР в Атина Катя Пеева. Чуйте го в звуковия файл.
Непостигането на споразумение между Гърция и кредиторите й ще пагубно и за двете страни. За Гърция това ще е пълна катастрофа, а самите кредиторите няма да получат парите си. Затова решение се търси и гръцкото правителство е оптимистично, че до споразумение ще се стигне още този месец.
Играта е политическа, а гърците са уморени от реформи, те не желаят икономическите мерките да се прилагат така бързо - за няколко месеца. Затова гласуваха и за СИРИЗА.Те не искат да намаляват пенсии и заплати, защото няма накъде повече. Всеки грък плаща 43.8% от приходите за данъци, а близо 2 милиона гърци са безработни и те не могат да плащат данъци. Хората желаят работеща икономика, за да си плащат сметките, това искат гърците.
Гърция няма да бъде изключена от Еврозоната, нито сама ще я напусне. Това е просто борба между две политически платформи в Европа. Да не забравяме, че Гърция не е страна от Третия свят.
Затова започна и това отстъпление от новото правителство на Гърция, но и Европа няма да позволи катаклизми в Гърция. Логиката е да се постигне споразумение с отстъпки и от двете страни.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..