В Светлата седмица - между фанфарите за тракийската античност в Париж
и втората серия взривове на гранати в Иганово.
„На шестия ден” коментираме с експерта по сигурност Христо Смоленов и художника Ангел Гешев.
Във „Форум” говорят хората от Старосел – за кръстопътя на времето и оцеляването.
Слушайте в събота от 8 до 9 сутринта!
И още веднъж след новините в 15.
Водещ: Живка Танчева
„За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един-друг и да развалят един-другиму работата.“ Константин Иречек, преди повече от 100 години.Нищо не е мръднало, ни на йота и днес. Светли дни, а у нас тонове хартия и маса електронни букви, да заклеймяваме една изложба – в сърцето на Европа. Плакати ще се лепят тепърва, но у нас плюването изпонацапа частта по откриването. Античност и упражнения по модерна злоба. Помните ли? - казал го е класикът: " Ако в България се роди гений, то това ще е геният на завистта ". Силно е да признаваме направеното, дори след серията нелепици ала Вежди. Честно е, да! - той произведе това събитие в Лувъра, което историята ще запечата. Нищо общо няма тук Людмила Живкова, нито нейните мечти. Сега Париж и Европа виждат България, снимат „ Епопеята на тракийските царе”. Моля тук силно партийно оцветените да се снишат и по възможност: мисъл!
И ако в Париж славата на древен народ тепърва ще я берем, тук погребахме за пореден път милиони левове с гръмналите гранати пак без време. В Подбалкана заревото над Сопот си продължава, експлозиите отпушиха набеждаването как цял един отрасъл в България върви към закриване. Стряскащото е, че в нивото ни на националната сигурност има страховити пропуски. Бомбите не могат да експлоадират без човешка намеса. Това априори е ясното. Въпросът е, какво ще се доказва:
Саботаж, прикриване на липси на продукция,
отсъствие на контрол, охрана под всякаква критика.
Специалистите дано отсекат кое от това Е, за да не стават рупорите на недоволството безчет. Повече от ясно е, че у нас всичко може, и че тътренето след истината понякога хаби години, уви. Нищо че и този път Цацаров каза: „До 7 дни окръжният прокурор в Пловдив ще даде отговори на въпросите, свързани с взривовете”. Чакаме и дотогава борим загубите с думи.
Нашите гости са Ангел Гешев и Христо Смоленов
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...