Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печатането на свръхзащитени бюлетини е технически неизпълнимо

Снимка: Дневник

За изборния туризъм и контролирания вот, за неслучилата се промяна в изборния кодекс и предизборен феномен ли се оказа Гърмен – по темите разговаряме с политолога и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Димитър Димитров.

По думите му, текстовете в сегашния Изборен кодекс са написани по време на т.н. афера „Костинброд“ и още тогава е станало ясно, че печатането на свръх защитени бюлетини, приравнени като ценни книги е технически неизпълнимо в рамките на наличните мощности на полиграфията в страната.

Според Димитров, трябва да се върви към други варианти за печатане на бюлетини, като тези от тях - за кметове на населени места, да могат да се отпечатват децентрализирано. За целта той призова всички партии да въведат норма в закона.

„Какъв е смисълът да се печатат тези бюлетини като ценна книга, след като кандидатът в много от малките населени места е очевиден и дори няма формално състезание”, коментира още той.  

За да се избегне т.н изборен туризъм, политологът счита, че за целта трябва да се изработи регистър на избирателите. Освен това, Димитров счита, че в малките общини  гласуващите не са много и действително 15 - 20 гласа може да са решаващи.

„Поради тази причина трябва да се въведе минимален брой преференции, който ще е валиден за съответния клас общини”, категоричен е още той.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44