Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен предмет. Тя възпитава мисленето. Няма дисциплина, която по-добре да възпитава мисленето от нея“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Ивайло Старибратов, университетски преподавател и бивш директор на Математическата гимназия в Пловдив.

Той припомни, че преди десет години е въведен нов закон, в който изрично пише, че трябва да се работи в компетентностен модел в две посоки – приложност и трайност на знанията.

„Към момента не са добре подготвени учителите за да осъществяват точно това. Много от тях разчитат на учебниците, а в компетентностния модел. В компетентностния модел учебникът е помощно средство, а не основен инструмент, с който се преподава. Другият момент е, че в голяма степен, в европейските страни учениците излязоха извън класните стаи. В някои училища занятията на 50% са извън класните стаи. Ние все още сме много стационарни вътре в класната стая. С класно-урочната система трудно се разделяме“, каза още професор Старибратов.

Математикът смята, че може да се мисли за матура по математика, но със задачи с приложен характер, а не приложна математика, тъй като тя обхваща доста области, които са сложни за учениците.

Ивайло Старибратов е категоричен, че за да се въведе матура по математика, трябва да минат поне от две до пет години.  

„Трябва да бъдат подготвени не само учениците. Трябва да бъдат добре подготвени и учителите. А тази подготовка все още липсва и в този нов закон, който десет години прилагаме. Учителите все още не са добре подготвени да прилагат компетентностния модел.  Трябва да се тръгне последователно, а не пак отзад напред“, обясни още професор Ивайло Старибратов.

Той е категоричен, че до такава матура ще се стигне, но е важно това да се случи по правилен начин. Математикът припомни, че в България обикновено се върви с 10 години назад.

Цялото интервю с професор Ивайло Старибратов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51