„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен предмет. Тя възпитава мисленето. Няма дисциплина, която по-добре да възпитава мисленето от нея“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Ивайло Старибратов, университетски преподавател и бивш директор на Математическата гимназия в Пловдив.
Той припомни, че преди десет години е въведен нов закон, в който изрично пише, че трябва да се работи в компетентностен модел в две посоки – приложност и трайност на знанията.
„Към момента не са добре подготвени учителите за да осъществяват точно това. Много от тях разчитат на учебниците, а в компетентностния модел. В компетентностния модел учебникът е помощно средство, а не основен инструмент, с който се преподава. Другият момент е, че в голяма степен, в европейските страни учениците излязоха извън класните стаи. В някои училища занятията на 50% са извън класните стаи. Ние все още сме много стационарни вътре в класната стая. С класно-урочната система трудно се разделяме“, каза още професор Старибратов.
Математикът смята, че може да се мисли за матура по математика, но със задачи с приложен характер, а не приложна математика, тъй като тя обхваща доста области, които са сложни за учениците.
Ивайло Старибратов е категоричен, че за да се въведе матура по математика, трябва да минат поне от две до пет години.
„Трябва да бъдат подготвени не само учениците. Трябва да бъдат добре подготвени и учителите. А тази подготовка все още липсва и в този нов закон, който десет години прилагаме. Учителите все още не са добре подготвени да прилагат компетентностния модел. Трябва да се тръгне последователно, а не пак отзад напред“, обясни още професор Ивайло Старибратов.
Той е категоричен, че до такава матура ще се стигне, но е важно това да се случи по правилен начин. Математикът припомни, че в България обикновено се върви с 10 години назад.
Цялото интервю с професор Ивайло Старибратов можете да чуете в звуковия файл.Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..