Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомняме си за Слона с 2 изложби за 80-годишнината му

Изложба в памет на Георги Божилов – Слона,  който днес трябваше да навърши 80 г., ще се открие в едноименната къща с постоянна експозиция в Стария град. По традиция, на този ден, дъщерята на емблематичния художник Мия Божилова и фондация „Бъдеще за Бълария” организират изложба на  млад художник. Настоящата е на Надежда Танева, студентка от АМТИИ. 

80-та годишнина на големия художник ще отбележи и галерия „Резонанс”. Тя е под надслова „Със Слона и Начо в Париж” и ни връща 40 години назад, когато художникът заедно с друга емблематична личност Атанас Кръстев- Начо Културата, са се разхождали под Айфеловата кула. 

14 картини  на Слона от това пътуване са включени в експозицията, заедно с нарисуваните 20 рисунки от Борис Димовски, който по това време също е в Париж, както и снимки от това незабравимо за тях пътуване.  Изложбата ще бъде открита от проф. Аксиния Джурова, която също среща двамата в Париж. Ето нейния разказ.  
"Пролетите на 1975 и 1976 година се оказах със Слона и Начо Културата в Париж. За парижани това бе времето, в което Серж Режиани пееше носталгично „Къде си ти, Париж, когото обичам и който си отиде“; „безкрайният празник“ на Хемингуей, на Пикасо или на Иля Еренбург бе отдавна свършил. Ив Монтан бе изпял на сцената на зала България преди две десетилетия „Грижа има навсякъде по света. Грижите не са само в Париж, но Париж го няма навсякъде и това е една грижа…“ В настъпващата мода на „хит парада“ все по-трудно пробиваха гласовете на Брасенс, на Мулуджи, на Мустаки… Но това го усещаха парижаните, а за нас, които тогава имахме възможност да видим за първи път Париж, той бе този, който си бяхме изградили в нашите представи. А те бяха още по-красиви, възприемайки града от терасата на Посолството пред таванския апартамент, станал място на тези щастливци, които съдбата ги бе докоснала по рамото, между които бяхме и ние.За нас в тези години Париж си бе Париж от мечтите, още повече, че за по-малко от две години Пти Пале два пъти отвори вратите си за България – за да покаже на света тракийското и иконно изкуство и да огласи залите си с хора „Йоан Кукузел“.
Това бе и десетилетието на нашите посланици в Париж – Евгени Каменов, Владимир Топенчаров и Иван Будинов, и един от най-щастливите периоди за жадните да видят „другия свят“ български художници, обгрижвани именно от тези наши дипломати, които заедно с Дора Валие, Юлия Кръстева, Цветан Тодоров, Ваня Дечева, Давид Перец, с младите тогава Лъчезар Ошавков и Казански, които пееха в Распутин, Анди Лекарски, Колю Манев, Любен Диманов, Марин Върбанов и Сун, създаваха тази културна аура, с помощта на която започна да се оформя доброто лице на България.
Често се питам трябва ли да оставим тези наши преживявания и спомени, нахвърлени небрежно с туш, креда и молив на белия лист от Слона, само в нашите спомени, т.е. да потънат те в забравата? Не е ли игнорирането на миналото ни своеобразно себеотричане, особено когато то е свързано с емблематични за нашата идентичност личности и то не само за Пловдив, каквито бяха Георги Божилов – Слона и Атанас Кръстев – Начо Културата? Не са ли те все още част от нашата културна визия и духовност? Поне за мен това е така". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31

Премиера на стихове на Станислава Станоева в "Петното"

Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“.  За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.

публикувано на 21.01.25 в 06:13

Изложба „Дионисиеви мистерии“ в галярия „Възраждане“

Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..

публикувано на 21.01.25 в 06:05