Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска демокрация или мутренско-мафиотски анклав ?

Предстоящите местни избори  ще решат  какво ще изберем,  европейска  демокрация, или  мутренско-мафиотски анклав ?

Позиция  на социолога и политолог проф. Михаил Мирчев, който коментира приетите на първо четене  тази сряда два законопроекта, насочени срещу най-разпространените форми на изборен туризъм - преселването на много хора от едно на друго населено място, и регистрацията на един адрес на много хора, някъде и до сто души на един адрес. 

Изборният туризъм – доколко това, което е минало на първо четене от законопроекта смятате, че може да попречи на този начин -  за вид манипулация в крайна сметка на изборите?

Според него изборният туризъм  може много да попречи на изборния резултат. 

А прилагането на промените  е една кратичка, простичка процедура, чрез която могат да се отрежат най-наглите опити за такова преселение за правене на практика на изборни преврати тук и там.  

Проф. Мирчев даде пример със средноевропейския стандарт, че в едно жилище един човек има право да обитава 13 кв м, което означава, че   в апартамент от 60 квадрата вътре могат да живеят 4 човека. И законът позволява в този апартамент могат да бъдат регистрирани до два пъти повече от нормата т. е. 60 кв м – 8 човека, не 18, не 48, не и 128.

Във всяка нормална къща има домова книга и в тази домова книга са записани хората, които постоянно или временно я обитават. Просто се минава по елементарния административен ред – има ли, няма ли домова книга и ако има колко и какви хора са записани там, след което може да се направи фактическа проверка – след като си записан дали реално живееш на съответния адрес. Има и друга норма, че когато се преместиш до един месец  ти трябва да декларираш пред държавата, че си се преместил...

Михаил Мирчев посочи две партии, които в момента са  злоупотребители с изборния туризъм  –  ГЕРБ и   ДПС. Има и други малки партии, които тук там от време на време се опитват да направят някакъв  зулум от този характер, но двете партии са основни. И двете партии, сметката при тях е за няколкостотин хиляди гласа в повече по този изкуствен начин. И тъй като става въпрос за местни власти става дума на практика за политически преврат в града, в по-голямата община и т. н.

Интервюто с проф. Михаил Мирчев е тук.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54