Война по пътищата, гонки в градовете - за първите седем месеца на годината са станали 3994 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 368 души. Загиналите деца са 17, седем са били пешеходци, две са управлявали автомобилите, а останалите са се возили в тях.
Какви законодателни промени са нужни, за да се овладее тежката статистика и как може да се шофира безопасно - един от големите проблеми пред обществото, който за пореден път поставяме в ефира на Радио Пловдив.
„Когато се ядосам – пиша фейлетони За пътуване използвам изключително мотоциклет“ пише в блога си адвокат Марин Божков, с който продължаваме говоренето по темата.
По думите му, когато се съобщават данни за загинали хора по пътищата на страната, чиито брой е сравним със загиналите в конфликта в Украйна, ситуацията вече е критична.
"На практика няколкостотин маргинализирани хулигани превръщат всяко излизане на пътя в събитие с опасност за живота", каза още той.
Адвокатът не спря дотук и заяви, че "полицията в България не работи за овладяване на тежките престъпления по пътищата, а само отбива номера" .
"В момента полицията по няколко причини, нямащи нито икономически, нито социално оправдание, бойкотира и съзнателно разрушава българското общество. Най-ясно този процес се вижда по пътищата, но нарастването на битовата престъпност, кражбите на коли, показва ситуация, свързана с началото на 90 - те години, когато маргинализираните спортисти от силови спортове тероризираха обществото, довеждайки го до ръба на издръжливостта", продължи остро той.
Според Марин Божков, една от причините за това, която най-ясно се хвърля в очи е, че на практика стола на министъра на вътрешните работи, въпреки че на него уж седи човек, видимо е незает.
"Със смяната на предишния министър на МВР реформите в това министерство напълно спряха и ситуацията се връща назад", счита още той.
Божков е категоричен, че органите на реда винаги могат да се справят с няколкостотин хулигани, още повече, че имената им се знаят.
"Не може цяло село да е пропищяло, но хората да не смеят да се оплачат, защото ще им запалят къщите. Това означава анархия и абдикация от властта, която може да помете и него. Затова нека министър - председателят, освен да апелира към нас да си възпитаваме децата, да си намери добър вътрешен министър, който да сложи ред в системата. Защото ако само родителите се вземем нещата в ръцете, то тази вълна ще помете и политиците, които не вършат работата,за която са избрани".
Пътният хулиган ясно очертава два типа хора, продължи още адвокатът - деца от маргинално семейство, защитавани активно от своите близки, и на наследственост по отношение на криминогенно поведение, за което в целия цивилизован свят има разработени начини на превенция. По думите му, решението не е в писането на нови закони, а в спазването на сегашните.
"Вярно е, че законодателни промени не могат да се искат всеки ден, защото законите дават достатъчно възможности за справяне със ситуацията. Дори да бъде въведено набиване на кол или смъртни наказания, ако санкцията не е неизбежна, то тогава единстветното, което ще постигнем е повишаване на корупцията", мотивира се той.
..............................
Цялото интервю с адвокат Марин Божков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..