Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 2-3 бензиностанции в малките пловдивски общини работят със стандарти

Андрей Делчев

Държавата прекрасно е дефинирала какви са единните изисквания към бензина и дизеловото гориво, стандарти има. Проблемът обаче е, че контролът на държавата не е еднакъв към бензиностанциите. Това коментира изпълнителният директор на  на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.  

Има търговски обекти, които спазват всички изисквания, свързани са с НАП и непрекъснато са подлагани на контрол. Има обаче и други, които нарастват в геометрична прогресия и никой не ги контролира – ведомствените. Те не съществуват за контролните органи и слагат в горивото каквито съставки си искат, продават на дребно.  Ето защо схващаме изказването на премиера като желание да се постигне контрол и върху тези бензиностанции..

  При  нормално регистрирани бензиностанции като търговски обекти 2 700-2 800, ведомствените регистрирани наскоро по искане на министъра на финансите 6000, според нас са над 15 000. Много от тях не искаха да излязат на светло и не се регистрираха, коментира Делчев.  Той подчерта, че според МФ като обем, с който те търгуват, са около 40%. Той изрази надежда, че  заявеното от премиера с такава категоричност и предприетите мерки, ще финализират процеса за контрол върху  бензиностанции.

  Големите вериги печелят от оборотите  и не могат да си позволят да мамят. В тях контролът е засилен, защото печелят от това, че гражданите им вярват. Ведомствените не могат да покрият изискванията на държавата за търговия с горива, заради малките обороти и започват да крият данъци и да мамят.

Делчев заяви още, че държавата е длъжна да влезе в ролята си. В малките общини от Пловдивска област има около 2-3 нормални търговски обекта, които нямат клиенти и  около 30 ведомствени бензиностанции, които продават по занижени цени. И се питаме как се постига това – ами като крият данъци или като слагат в горивото опасни неща за автомобила и за сигурността на водачите.  Делчев уточни, че самият той зарежда само от големи вериги. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24