Европа е изправена пред криза, с каквато не се е сблъсквала досега и вероятно този наплив от бежанци или ще промени мисленето на европейските членки, или ще бъде началото на края на общността такава, каквато е. Това заяви кореспондентът на в. „24 часа” в Берлин Капка Тодорова.
Тя почерта, че дори Германия, която е от най-богатите и която може да приеме най-много бежанци, от най-голямото преселение на народите след Втората световна война, също е на ръба на силите си. Прогнозите сочат, че до края на годината 800 000 души ще поискат убежище в страната, което прави 10% от населението й. Размер на катастрофата, с който даже Германия не може да се справи. Проблемът не може да бъде оставен за решение на федерално ниво и всяка страна да мисли за себе си. Ще има промяна на мисленето, ако ЕС иска да се справи с проблема – обединени в едно страните могат да реагират на кризата, заяви Тодорова.
Тъй като решението за броя на приетите бежанци е все още на доброволен принцип, а големите желаят да има равнопоставеност при разпределянето на бежанци – всяка страна да приема толкова, колкото може, съобразено с броя на населението и размера на БВП, именно източно-европейските страни се оказаха бариера. Те не желаят да приемат бежанци, считайки, че са икономически затруднени. По думите на Меркел, сега Западна Европа има нужда от солидарност, става дума и за промяна в модела на мисленето, подчерта Тодорова.
Проблемът с приемането на бежанци не е само икономически, има и проблем на манталитета, по който държавите от Източна Европа си приличат – дали си страна, която иска помощ или страна, която иска помощ.България е добър пример за това с идеята да се изпратят военни на границата с Македония, за да се предотврати насочването на бежанския поток към нас. За сравнение – в западните страни членки това е немислимо. Те не биха изпратили хора, които да отклоняват потока, а хора, които да контролират потока и да поемат бежанците. Потокът ще помете всички и проблемът е на целия ЕС. .Мисленето в тон „богатите страни имат пари, да се оправят”, е недопустимо за съвременния свят, коментира Тодорова. Интервюто – в звуковия файл.
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..