Европа е изправена пред криза, с каквато не се е сблъсквала досега и вероятно този наплив от бежанци или ще промени мисленето на европейските членки, или ще бъде началото на края на общността такава, каквато е. Това заяви кореспондентът на в. „24 часа” в Берлин Капка Тодорова.
Тя почерта, че дори Германия, която е от най-богатите и която може да приеме най-много бежанци, от най-голямото преселение на народите след Втората световна война, също е на ръба на силите си. Прогнозите сочат, че до края на годината 800 000 души ще поискат убежище в страната, което прави 10% от населението й. Размер на катастрофата, с който даже Германия не може да се справи. Проблемът не може да бъде оставен за решение на федерално ниво и всяка страна да мисли за себе си. Ще има промяна на мисленето, ако ЕС иска да се справи с проблема – обединени в едно страните могат да реагират на кризата, заяви Тодорова.
Тъй като решението за броя на приетите бежанци е все още на доброволен принцип, а големите желаят да има равнопоставеност при разпределянето на бежанци – всяка страна да приема толкова, колкото може, съобразено с броя на населението и размера на БВП, именно източно-европейските страни се оказаха бариера. Те не желаят да приемат бежанци, считайки, че са икономически затруднени. По думите на Меркел, сега Западна Европа има нужда от солидарност, става дума и за промяна в модела на мисленето, подчерта Тодорова.
Проблемът с приемането на бежанци не е само икономически, има и проблем на манталитета, по който държавите от Източна Европа си приличат – дали си страна, която иска помощ или страна, която иска помощ.България е добър пример за това с идеята да се изпратят военни на границата с Македония, за да се предотврати насочването на бежанския поток към нас. За сравнение – в западните страни членки това е немислимо. Те не биха изпратили хора, които да отклоняват потока, а хора, които да контролират потока и да поемат бежанците. Потокът ще помете всички и проблемът е на целия ЕС. .Мисленето в тон „богатите страни имат пари, да се оправят”, е недопустимо за съвременния свят, коментира Тодорова. Интервюто – в звуковия файл.
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..