Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с бежанците е проблем и на манталитет

Капка Тодорова - кореспондент на в. "24 часа" в Берлин

   Европа е изправена пред криза, с каквато не се е сблъсквала досега и вероятно този наплив от бежанци или ще  промени мисленето на европейските членки, или ще бъде началото на края на общността такава, каквато е. Това заяви  кореспондентът на в. „24 часа” в Берлин Капка Тодорова.  

Тя почерта, че дори Германия, която е от най-богатите и която може да приеме най-много бежанци, от най-голямото преселение на народите след  Втората световна война, също е на ръба на силите си.  Прогнозите сочат, че до края на годината  800 000 души ще поискат убежище в страната, което прави 10% от населението й. Размер на катастрофата,  с който даже Германия не може да се справи. Проблемът не може да бъде оставен за решение на федерално ниво и всяка страна да мисли за себе си. Ще има промяна на мисленето, ако ЕС иска да се справи с проблема – обединени в едно страните могат да реагират на кризата, заяви Тодорова.

  Тъй като решението за броя на приетите бежанци  е все още на доброволен принцип, а големите желаят да има равнопоставеност при разпределянето на бежанци – всяка страна да приема толкова, колкото може, съобразено  с броя на населението и размера на БВП, именно източно-европейските страни се оказаха бариера. Те не желаят да приемат бежанци, считайки, че са икономически затруднени. По думите на Меркел, сега  Западна Европа  има нужда от солидарност, става дума и за промяна в модела на мисленето, подчерта Тодорова.

  Проблемът с  приемането на бежанци не е само икономически, има и проблем на манталитета, по който държавите от Източна Европа си приличат – дали си страна, която иска помощ или страна, която иска помощ.България е добър пример за това с идеята да се изпратят  военни на границата с Македония, за да се предотврати насочването на бежанския поток към нас. За сравнение – в западните страни членки това е немислимо. Те не биха изпратили хора, които да  отклоняват потока, а хора, които да контролират потока и да поемат бежанците. Потокът ще помете всички и проблемът е на целия ЕС. .Мисленето в тон „богатите  страни имат пари, да се оправят”, е недопустимо за съвременния свят,  коментира Тодорова.  Интервюто – в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28