Оптимизмът в европейското бъдеще се стопява. Вината за това не е на България, която е относително пасивен член и рискува да бъде потърпевша от тези кризи, в чието зачеване тя не е участвала активно, но България ако е мъдра, каквато не е, би трябвало да се замисли за сценария след Европейския съюз. Това е един съюз, който спира хода си, виждаме неговата безпомощност във всички кризи, които управлява.
Така коментира бежанската криза журналистът Иво Христов.
Европейските политици са под хипноза.Те имат нарцистична представа за себе си като демократи и човеколюбци и се самосъзерцават така в огледалото, и не желаят да изрекат грозната истина.
Христов смята, че бежанската криза в Европа все още не е икономически проблем. Европейските икономики още могат да поемат бежанския поток. Но в дългосрочен план настаняването на големи мигрантски общности ще разклати ЕС в сегшния муз мид и може да доведе до неговия срив и разпада му.
Притокът на мигранти стимулира европейската десница , която засега е предимно от уплашени бюргери, но скоро ще дойде по -озлобена десница.
Глобалният контекст е конфликта в Близкия изток. Има разпад на държави, в резултата на американската политика, подпомагана от ЕС.
Христов коментира, че според него Европа не трябва да продължи да проповядва демокрация, а да подкрепи стабилна власт в тези държави, които са на друг етап, като е ворятно това да е вид диктатура. Никога не е лицеприятно да поддкрепяш вид диктатура, но да се говорят празни приказки и да се подвклажда огъня, който вече се е прехвърлил в европейския двор е е още по-безотговорно поведение.
Той заяви, че САЩ носят основната отговорност за бежанския проблем. Те отказват да го решат, затова Европа трябва сам да търси решение. Сега има разминаване между човешката и политическата логика. Човешката е да си съпричастен и да помогнеш, политическата логика е да спреш бежанския поток, защото това преселение в Европа ще се засилва и политиците трябва да го спрат.
Според Иво Христов в Европа са натрупани няколко кризи, които заедно рискуват да сринат Европейския съюз.
Иво Христов определи като най-колосалната грешка европейската роля в Украйна, където Европа и Съединените щати извършиха едно огромно геополитическо престъпление – те внушиха на един народ, който говори руски, който е славянски, който винаги винаги е живял в рамките на руската империя, след това на Съветския съюз, че е нещо различно от своите роднини отвъд границата.
Към днешна дата там цари пълен хаос и медиите се стараят в никакъв случай да не огласяват тази истина. Знаем, че вчера имаше втори опит за щурм на майдана, този път от фашистки партии. Там Европа създаде едно убийствено напрежение, което ще тлее дълго, неясно колко, между нея и нейния източен съсед и естествен суровинен източник Русия.
Така Европа се отряза от своята суровинна база, отново играейки по американския сценарий и към днешна дата сме свидетели на пълната неадекватност на ЕС, тъй като докато стотина хиляди бежанци месечно влизат от юг в ЕС, Европа в рамките на НАТО прави учение на руската граница, което само по себе си е диагноза.
За България: Оптимизмът в европейското бъдеще се стопява. Вината за това не е на България, която е относително пасивен член и рискува да бъде потърпевша от тези кризи, в чието зачеване тя не е участвала активно, но България ако е мъдра, каквато не е, би трябвало да се замисли за сценария след Европейския съюз. Това е един съюз, който спира хода си, виждаме неговата безпомощност във всички кризи, които управлява
Според него в момента Шенген е най-големият проблем на обединена Европа – не решение, а проблем, тъй като той създава общо пространство, в което циркулират хиляди – само за миналия месец 108 хиляди новопристигнали бежанци.
За нашата национална почва, Шенген е един от двата основни приоритета на сегашното правителство , което встъпвайки във функциите си, заяви два приоритета – единият да влезем в еврозоната, която навлезе междувременно в страшна турбуленция и не е сигурно дали ще я надмогне в краткосрочен план – кризата в Гърция. А вторият приоритет на правителството беше да влезем в Шенген. т. е. нашето правителство, да започнем от там, сбърка в двата си основни приоритета, кито се оказахга напълно неадекватни. Така анализира българският контекст на кризата Иво Христов и добави:
Тези два приоритета се оказаха напълно неадекватни. Ние имаме много по-насъщни проблеми като бедността, като образованието, като престъпността, като източването на ДДС ако щете, тук е и търговията с горивата, тук е и контрабандата – тук е всичко. Ние имаме толкоз проблеми на собствената си нива, че да се взираме в някакви измамни хоризонти като Шенген и еврозоната е вид хипноза за масовото съзнание...
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..