Всичко с времето е наред. Във високите юлски температури, с които посрещаме септември , също няма нищо тревожно .Но следващата седмица предстои захлаждане.Това заяви доц.д-р Георги Рачев климатолог и преподавател в СУ.
Няма човек, който да може да обясни нещата точно и пълно, тъй като природата е все още твърде загадъчна за нас. Не е нещо страшно, което се случва тези дни, и много други години септември месец се е случвало в началото да бъде топло, още повече тези типично юлски температури, които не са изключение за началото на септември, ще продължат до неделя. От неделя ни очаква едно захлаждане и навлизаме в нормалната, стандартната златна есен, такава каквато я познаваме.
Прогнозата на доц. Рачев за септември месец е, че ще бъде по-топъл от обикновеното – такава е дългосрочната прогноза и общо взето всички метеорологични центрове, всички, които се занимават със средносрочни и дългосрочни прогнози казват, че септември месец ще бъде по-топъл. Има разминаване по отношение количеството на валежите. И това е заключено в периода 8 – 11 септември – понеделник ще започне захлаждането, то ще продължи до към четвъртък – петък – става дума за следващата седмица и точно тогава се очакват евентуално по-съществени валежи. Лично моята прогноза и на моите колеги е, че валежите няма да бъдат толкова интензивни и ще останат в рамките на нормалното.
По отношене на някои, дори апокалптични прогнози , като за 23 септември, и други за промяната на климата, особено при непрекъснатото повишаване на температурата, доц. Рачев успокои, че: досега сме преживели много апокалиптични прогнози . За да говорим за съществени изменения на климата трябва доста по-дълъг период – обикновено се смята, че минимума, за да можем да говорим за някакви изменения трябва да бъде около 30 г. Категорично в България няма да има банани и портокали, нито маймуни ще се разхождат, още по-малко камили. Не, това не може да се случи при никакъв климатичен вариант – има известно повишаване на средните годишни температури и намаляване на валежите във високите планини на България. Това вече мога да ви го кажа със сигурност, но всичко останало е така както си го знаят нашите баби и дядовци. Просто ние станахме много чувствителни към измененията на времето.
Интервюто с доц.д-р Рачев е в звуковия файл.„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..