Всичко с времето е наред. Във високите юлски температури, с които посрещаме септември , също няма нищо тревожно .Но следващата седмица предстои захлаждане.Това заяви доц.д-р Георги Рачев климатолог и преподавател в СУ.
Няма човек, който да може да обясни нещата точно и пълно, тъй като природата е все още твърде загадъчна за нас. Не е нещо страшно, което се случва тези дни, и много други години септември месец се е случвало в началото да бъде топло, още повече тези типично юлски температури, които не са изключение за началото на септември, ще продължат до неделя. От неделя ни очаква едно захлаждане и навлизаме в нормалната, стандартната златна есен, такава каквато я познаваме.
Прогнозата на доц. Рачев за септември месец е, че ще бъде по-топъл от обикновеното – такава е дългосрочната прогноза и общо взето всички метеорологични центрове, всички, които се занимават със средносрочни и дългосрочни прогнози казват, че септември месец ще бъде по-топъл. Има разминаване по отношение количеството на валежите. И това е заключено в периода 8 – 11 септември – понеделник ще започне захлаждането, то ще продължи до към четвъртък – петък – става дума за следващата седмица и точно тогава се очакват евентуално по-съществени валежи. Лично моята прогноза и на моите колеги е, че валежите няма да бъдат толкова интензивни и ще останат в рамките на нормалното.
По отношене на някои, дори апокалптични прогнози , като за 23 септември, и други за промяната на климата, особено при непрекъснатото повишаване на температурата, доц. Рачев успокои, че: досега сме преживели много апокалиптични прогнози . За да говорим за съществени изменения на климата трябва доста по-дълъг период – обикновено се смята, че минимума, за да можем да говорим за някакви изменения трябва да бъде около 30 г. Категорично в България няма да има банани и портокали, нито маймуни ще се разхождат, още по-малко камили. Не, това не може да се случи при никакъв климатичен вариант – има известно повишаване на средните годишни температури и намаляване на валежите във високите планини на България. Това вече мога да ви го кажа със сигурност, но всичко останало е така както си го знаят нашите баби и дядовци. Просто ние станахме много чувствителни към измененията на времето.
Интервюто с доц.д-р Рачев е в звуковия файл."Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..
"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..
Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност. От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..
Какво е да живееш 104 години? Историята на сладкаря Хачик Дикран Хачатурян Какъв е смисълът на живота и тайната на дълголетието? Колко сладък може да бъде животът, ако цял живот си подслаждал живота на другите? Отговорите на тези въпроси се крият в историята на 104-годишния Хачик Дикран Хачатурян, роден през 1920 г. в Бурса, Турция...
Общо 12 сигнала за аварийни ситуации са подадени през двата дни на снеговалеж в Пловдив, като в рамките на час всяка от ситуациите е била овладяна. Това съобщи директорът на общинското предприятие "Градини и паркове" Антон Георгиев в програма "Ден след ден". И в момента около 15 души от аварийните екипи, които режат клони и дървета, са на терен...