По - голям и по- квалифициран медицински екип в здравните кабинети в училищата е едно от условията да проработи ефективно проектонаредбата на Минстерството на здравеопазването за дейността им. Около това становище по темата се обединиха в ефира на Радио Пловдив Диана Хаджиангелова - председател на Асоциацията на боледуващите от астма и Анета Вълева – директор на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив.
"Цифрата деца, за които носи отговорност медицинското лице е прекалено голяма. Представете си как трябва да реагира например сестрата в училище при два спешни случая- на асматичен пристъп и на дете с кръвно. Това е недопустимо. Затова екипът в здравните кабинети трябва да се увеличи задължително, в него трябва да има и лекар", категорична е Анета Вълева.
От своя страна председателят на Асоциацията на боледуващите от астма подчерта, че такъв тип наредби обикновено не се съгласуват с медицинските специалисти.
"Когато става дума за хронични заболявания, като например астмата, самите медицински специалисти са споделяли по време на нашите информационни кампании, че не са достатъчно подготвени как да постъпят при един пристъп на заболяването. Още повече, че има случаи на заболявания, при които ако те се намесят, носят наказателна отговорност", подчерта Диана Хаджиангелова.
Интервютата с Диана Хаджиангелова и Анета Вълева можете да чуете в прикачените звукови файлове .
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...