По - голям и по- квалифициран медицински екип в здравните кабинети в училищата е едно от условията да проработи ефективно проектонаредбата на Минстерството на здравеопазването за дейността им. Около това становище по темата се обединиха в ефира на Радио Пловдив Диана Хаджиангелова - председател на Асоциацията на боледуващите от астма и Анета Вълева – директор на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив.
"Цифрата деца, за които носи отговорност медицинското лице е прекалено голяма. Представете си как трябва да реагира например сестрата в училище при два спешни случая- на асматичен пристъп и на дете с кръвно. Това е недопустимо. Затова екипът в здравните кабинети трябва да се увеличи задължително, в него трябва да има и лекар", категорична е Анета Вълева.
От своя страна председателят на Асоциацията на боледуващите от астма подчерта, че такъв тип наредби обикновено не се съгласуват с медицинските специалисти.
"Когато става дума за хронични заболявания, като например астмата, самите медицински специалисти са споделяли по време на нашите информационни кампании, че не са достатъчно подготвени как да постъпят при един пристъп на заболяването. Още повече, че има случаи на заболявания, при които ако те се намесят, носят наказателна отговорност", подчерта Диана Хаджиангелова.
Интервютата с Диана Хаджиангелова и Анета Вълева можете да чуете в прикачените звукови файлове .
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..